Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Jak chutná moc? – Poznámka Jitky Hruškové

Deník, 20. listopadu 2015

Jak chutná moc?
Moc.

Osud opavského divadla je v současné době mediálním spojencem lokálních politiků. Jedni se zaklínají na svou „čest a svědomí“, jak moc jim leží na srdci a slibují řešení, pokud k tomu získají moc. Jinak se do záležitosti konkrétně neangažují. Druzí slibují nápravu, ale rozhodnutí mění podle aktuálního vývoje situace. Městského šéfa nejvyššího divadlo vůbec nezajímá a zarputile chrání zvoleného ředitele téměř proti všem. Nevděční komedianti si mohou jít stěžovat na lampárnu. Radním přitom nedochází, že jsou to spolu s nespokojenými diváky také voliči s dobrou pamětí.

V této podivné politické hře jsou předplatitelé bráni za rukojmí. Mají nárok na tituly, které si v dobré víře zaplatili, aniž by tušili podraz. Teď vůbec netuší, na které hry budou muset do divadla letos chodit a nesou to velmi nelibě. Urážejí je též řeči vedení divadla o tom, že musejí být výběrem titulů především vychováváni. Považují se za dávno vychované dospělé jedince s vlastním vkusem a divadlo za výchovný ústav neberou. Divadlo a zřizovatel mají ostatně jedno společné – v obou to nefunguje podle představ. Vedení města se zmítá v bratrovražedném boji o posty a přesně o totéž jde zřejmě i divadelnímu triumvirátu. O samostatných výletech jeho členů za nastaveným uchem přes náměstí na Hlásku si už začínají cvrlikat i pověstní vrabci.

Podivat se na originální článek

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky