Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Slezské divadlo má dát do pořádku pověřený ředitel

JITKA HRUŠKOVÁ, Deník, 27. 11. 2015

Ředitel Slezského divadla Karel Drgáč byl u města z funkce odvolán a vedením divadla byl pověřen jeho ekonomický náměstek Martin Dobeš.

Opava – Radní, dosud hrající v zoufalé situaci Slezského „mrtvého brouka“, zřejmě probudilo pondělní hlasování zastupitelů. Na středečním jednání odvolali ředitele divadla Karla Drgáče z funkce a vedením pověřili Martina Dobeše. Jeho úkol k závidění není, protože dát totálně rozhozený divadelní provoz do pořádku bude hodně obtížné. Vzhledem k aktuálnosti nemůže ze strany médií počítat ani s tradičním stodenním hájením.

„Ještě mi to všechno moc nedochází, ale co mi dochází, je spousta starostí, které mne čekají. S nimi mi bude pomáhat pracovní tým, ve kterém určitě budou Jana Andělová Pletichová jako operní režisérka, pověřená vedením opery, a dramaturgyně Alžběta Matoušková, pověřená vedením činohry,“ říká Martin Dobeš. Vytvořený tým nemíní diváky vychovávat, ale naopak se bude snažit zachránit z původně naplánované sezony, co se dá.

„Vůbec netuším, co nasmlouvané je a co není, protože s tím minulé vedení zásadně nikoho neseznamovalo. Prioritou bude, aby diváci viděli pokud možno to, co si v předplatném zaplatili,“ slibuje jim pověřený ředitel Martin Dobeš. Posledním husarským kouskem Karla Drgáče ve funkci ředitele bylo dobře utajené sepsání jednoroční nevypověditelné smlouvy pro Damiana Binettiho a Zdeňka Černína jako dirigenta opery a režiséra. Co s nimi pověřený ředitel bude dělat, to ještě neví, ale primátor Martin Víteček (ANO) mu podle svého ujištění dal v personálním rozhodování volnou ruku.

Pokračování…
Dirigenti se ve Slezském divadle dosud střídali a samostatný režisér v něm nepůsobí. Magistrát chce mít jasno i ve finančních záležitostech, a proto vysílá do divadla finanční kontrolu, která se tam nudit nebude. Audit, který si Karel Drgáč objednal u soukromě firmy, třebaže zřizovatel chystal audit vlastní, přijde na 80 tisíc korun, tisíce spolkly i právní služby, kterými bývalý ředitel nešetřil, a stejně tak i značné finanční nároky umělců na zmařená vystoupení. Tyto případy jsou však jen špičkou ledovce.

Dopis
V dané souvislostí vyznívá velmi pikantně dopis primátorova náměstka Dalibora Halátka (Změna za Opavu) zveřejněný 13. listopadu v Divadelních novinách. V něm mimo jiné uvádí: „Z hlediska mého, jakožto kompetentního náměstka, nevnímám Karla Drgáče jako kontroverzní osobu, jeho dosavadní jednání a prohřešky dle mého pochází především z vypjatě negativního tlaku, který v Opavě vůči jeho osobě v tuto chvíli panuje. Ihned po jeho nástupu na začátku července započala štvavá mediální kampaň. V září po začátku divadelní sezóny se vše ještě vystupňovalo, aniž by většina zaměstnanců divadla ředitele jen zahlédla.“ Jako kompetentní by však měl vědět o divadle víc. Například to, že umělci nastupují po prázdninách do divadla už v srpnu a ne až v září, že onu štvavou mediální kampaň si ředitel Drgáč vysloužil sám neomalenými výroky i chováním, neznalostí poměrů ve Slezském divadle nebo problémy se zaměstnanci, s odbory i s diváky, kterým rozmetal nabídku původních titulů zakoupených v předplatném. Měl by vědět i to, že Karel Drgáč je kontroverzně vnímaným člověkem nejenom v Opavě, ale v hudebních a divadelních kruzích po celé republice.

Podivat se na originální článek
Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky