Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Slezské divadlo: sezona v něm zůstává nejistá

Jitka Hrušková, Deník, 20. listopadu 2015

Několikatýdenní klid v opavském divadle je pouze iluzorní. Mezi umělci a herci dál panuje pocit zmaru.

Opava – Představitelé divadelních odborů zaslali v pondělí 16. Listopadu primátorovi Martinu Vítečkovi (ANO), radě města i zastupitelů, další písemné volání o pomoc. Kromě shrnutí dosavadních přešlapů ředitele ¨Karla Drgáče, spočívajících v přijetí šéfů činohry Zdeňka Černína a opery Damiana Binettiho bez výběrového řízení, v jeho pomlouvání zaměstnanců, byla připomenuta také reakce primátora Vítečka na otevřený dopis zaměstnanců, který mu poslali. Označil ho za tendenční a podpisy za zmanipulované. Schůzka předsedů odborů s ředitelem divadla se týkala změn v dramaturgickém plánu letošní sezony a podle názoru odborářů nepřinesla uspokojivé vysvětlení.

Problému se týkala i další schůzka 11. Listopadu. „Na náš dotaz na tituly letošní sezony nám bylo panem ředitelem sděleno, že nejsou na programu dne, „ uvádí odborový předseda Martin Schubert. Přitom v reakci na změny v repertoáru probíhá ve Slezském divadle kontrola ČOI, vyvolaná požadavkem rozzlobených předplatitelů. Slezské divadlo muselo zaplatit Ochrannému svazu autorskému pokutu ve výši 3500 korun za neoprávněné použití notových materiálů pro slavnostní koncert 1. Října. Problémů je však víc. Orchestr začal 9. listopadu zkoušet Limonádového Joa, který má mát v prosinci premiéru. Za jeho nastudování je zodpovědný šéf opery a šéfdirigent Damiano Binetti. „ Absolutně nepřipravené materiály nás nutí k zamyšlení, proč máme pod jeho vedením pracovat. Dosud oddirigoval jen jeden koncert, operní představení dirigují hosté a nebude dirigovat ani premiéru Jakobína, jejíž termín byl opět změněný, „ konstatuje Martin Schubert.

Přestože situace v divadle hrozí velkým malérem, neděje se ze strany magistrátu jako zřizovatele divadla vůbec nic. Pouze vedení strany Změna pro Opavu slibuje prošetřit porušování kolektivní smlouvy a pracovního řádu. „porušování práv zaměstnanců zřizovateli zjevně nevadí. Řízení Karla Drgáče je zabaleno do naprostého chaosu a zbaveno jakéhokoliv systému,“dodává Schubert. Tento názor sdílí i členové orchestru Slezského divadla, kteří znění dopisu na své schůzi schválili.

Podivat se na originální článek
Podivat se na originální článek

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky