Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Do klína mi spadla spousta starostí

Jitka Hrušková, Deník, 22. 12. 2015

Martin Dobeš, který byl po odvolaném řediteli Karlu Drgáčovi pověřen řízením Slezského divadla, v rozhovoru pro Deník řekl:

Do klína mi spadla spousta starostí

Opava – Jako divadelní ekonom se držel čísel, která se opírají o logiku. Pověření řízením divadla ho dostalo do situací, ve kterých logika schází, ale drží se statečně. Divadlo má rád a chce, aby stejné pocity měli i diváci. Událostí minulých měsíců potvrzují, že Opavané své divadlo skutečně milují.

Jak se v nové funkci cítíte?

Jak se mohu cítit? Do klína mi spadla spousta starostí, které sem já a domnívám se, že ani nikdo přede mnou, nemusel řešit. V kombinaci s mou prací ekonoma to zrovna procházka růžovou zahradou není a roční uzávěrka s dalšími podobnými záležitostmi ekonomické povahy se rychle blíží. Bude to náročně, ale věřím, že to zvládnu.

S návštěvností jste spokojený?

Vzhledem k tomu, že velkou konkurenci představují ostravská divadla, rozhodně špatná není. Ale vždycky může být ještě lepší a rozhodně pro další zvýšení uděláme všechno, co můžeme.

Jste mužem čísel. Jak si opavské divadlo teď z jejich pohledu stojí?

Schválené navýšení příspěvku mu umožní vyrovnaný rozpočet. Bylo totiž nutné zajistit zákonem dané navýšení mezd zaměstnanců a uplynulé měsíce vyvolaly navíc značnou finanční zátěž, se kterou nebylo při plánování rozpočtu na tento rok počítáno.

Vaše manželka je rovněž ekonomka?

Ne, s ekonomikou nemá nic společného. Pracuje ve výtvarném oboru. Přesněji řečeno tvoří propagační grafiku a v Horním Benešově ji též učí studenty na střední škole a děti v ZUŠ.

Kde se potkala čísla s grafikou?

V rockové skupině Maraton. Hraji v m na bicí a manželčin otec je zase manažerem naší skupiny. Logicky jsme se tam léta potkávali, až to nakonec zajiskřilo. Tato skupina mě neseznámila jen s ní, ale i se Slezským divadlem. Vystupovali jsme v něm v roce 1997 pětkrát s Revival Queen a pokaždé jsme vyprodali hlediště. Tenkrát jsem ani náhodou neušil, že budu v tomto divadle jednou pracovat.

Poslední otázka míří bez oklik černého: Přihlásíte se do konkurzu na ředitele?

Netvrdím, že o tom nepřemyslím, ale zatím si nejsem jisty, jestli do toho jít. Zřizovatelem divadla je magistrát a při úvaze o konkurzu mě brzdí hlavně to, že funkce ředitele divadla je úzce provázaná s komunální politikou

Vizitka Martina Dobeše
Martin Dobeš se narodil 5. prosince 1977 v Bruntále a po maturitě na Obchodní akademii vystudoval ještě ostravskou Vysokou podnikatelskou školu. Nejprve působil na Školském úřadu v Bruntále, odkud přešel na ostravský Krajský úřad a od roku 2004 pracoval na odboru kontroly opavského magistrátu. Při finanční kontrole Slezského divadla v roce 2008 dostal od ředitele Paskera nabídku na vedení ekonomického útvaru a přijal ji. Od 27. Listopadu letošního roku byl pověřen vedením Slezského divadla. Je ženatý, má čtyřměsíční dceru Josefínu a s rodinou bydlí v Horních Životicích.

Podivat se na originální článek

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky