Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Kdy a jak se bude vybírat nový ředitel divadla?

PAVEL KUBNÝ, Deník, 17. 12. 2015

Rada města rozhoduje, jakým způsobem a kdy bude zvolen nový ředitel Slezského divadla. První návrh náměstka primátora Dalibora Halátka neprošel.

Opava – Rada města odvolala Karla Drgáče z pozice ředitele divadla v návaznosti na listopadové jednání zastupitelstva. Vedení instituce se prozatím chopil Martin Dobeš, který je od ledna 2008 ekonomickým náměstkem Slezského divadla a také zástupcem ředitele. Kdy bude mít divadlo legitimního ředitele, se zatím neví. Radní neschválili postup, který navrhoval náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). „Přihlášky by mohli zájemci předkládat až do března. Samotné výběrové řízení se všemi testy by se uskutečnilo v květnu a nový ředitel by nastoupil konci listopadu nebo až s novým rokem,“ přiblížil původní návrh Halátek. Radní však pro tento postup ruku nezvedli. „Věc konzultuji s představiteli divadla a radě opět návrh předložím. Nějaké změny tam budou, nikoli však výrazné. Doufám, že radní přesvědčím,“ doplnil náměstek primátora. Zastupující ředitel zatím oznámil zachování dramaturgického plánu tak, jak byl sestaven před zásahem Karla Drgáče. Řešit musí také pro město nevýhodné smlouvy a personální obsazení. Těsně před svým odvoláním totiž Karel Drgáč stihl nabídnout kritizované dvojici Damiano Binetti a Zdeněk Černín jednoroční nevypověditelné smlouvy na místa dirigenta a režiséra. Binetti na svůj post již rezignoval, Zdeněk Černín však ve funkci zůstává. „Je spousta starostí, které mě čekají. S nimi mi bude pomáhat pracovní tým, ve kterém určitě budou Jana Andělová Pletichová jako operní režisérka, pověřená vedením opery, a dramaturgyně Alžběta Matoušková, pověřená vedením činohry,“ říká Martin Dobeš. Rada města odvolala Karla Drgáče na podnět zaměstnanců divadla i divadelních odborů. Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání. Stěžovali si, že je arogantní a nekompetentní.

… pokračování
Problém byl i s nevýhodnými smlouvami, například s právní kanceláří, kterou bývalý ředitel vyžíval. Vedení města bude kontrolovat tok peněz v rámci divadla. Finanční kontrola by podle informací zaměstnanců opavského magistrátu mohla trvat zhruba sedm dní, čeká se ale na účetní uzávěrku celého roku. Sám Karel Drgáč své odvolání vnímá jako výsledek negativního tlaku ze strany odborů a zaměstnanců. „Zřizovatel podlehl mediálnímu tlaku a tlaku odborů, a dal tak najevo, že nemá zájem na změnách a pro budoucího ředitele ponechal stávající podmínky se vzkazem, že buďto budete akceptovat stávající stav, nebo Vás odbory zničí. Od nás podporu nečekejte,“ vyjádřil se Drgáč.

Podivat se na originální článek
Podivat se na originální článek – pokračování

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky