Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Do Slezského divadla v Opavě se vrací klasická ruská komedie

Jitka Hrušková, Deník, 26. 1. 2016

Opava – oženit se, nebo ne? Beru si toho skutečně pravého? Přesně o to jde nejenom v životě, ale i satirické komedii Nikolaje Vasiljeviče Gogola z roku 1842. Činohra Slezského divadla ji po třiceti letech v premiéře znovu uvede v neděli 31. ledna od 19 hodin v překladu Leoše Suchařípy. Děj se točí kolem stydlivé adeptky na starou pannu Agáty a čtyř nápadníků, kterým v rozhodování pomáhá dvojice dohazovačů. Největší šance má starý mládenec Podkolatov, kterého se snaží oženit jeho přítel. Někdy však ani velká snaha nestačí a kde chybí vůle, dostane prostor únik. Každý z ženichů má přitom ke sňatku svoji motivaci – peníze, vyšší životní úroveň nebo touhu po ženě.

Režisér Ivan Misař obsadil Podkolatova Jakubem Stránským a Agátu ztvárňuje Tereza Bartošová. Tetička Arina má podobu Hany Vaňkové a figuru neodbytné dohazovačky Tekly si s chutí vystřihne Ivana Lebedová. Dalšími nápadníky staré panny Agáty jsou Martin Táborský (Žvanikin), Daniel Volný (Onučkin) a Martin Valouch (Nenažraný). Podkolatovu kamarádu Kočkarovovi dá život Michal Stalmach a Kostas Zerdaloglu s Kamilou Srubkovou ztvárňují služebnictvo. Scénu navrhla Samiha Maleh a hudba patří proslulému kytaristovi Štěpánu Rakovi.

Ruský prozaik a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol se narodil v roce 1809 v rodině ukrajinského statkáře. Vystudoval gymnázium a odcestoval do Petrohradu, kde pracoval jako úředník. Zajímala ho historie a netajil obdiv k Puškinovi. Od roku 1831 začal psát osobité prózy, ve kterých mísil grotesknost a ironii s osudovou tragikou svých hrdinů. Za ideální považoval společnost mravně dokonalou. Známou povídkou je například Taras Bulba a další jsou Petrohradské povídky nebo prvotina Večery na samotě u Dikaňky. Známý je jeho román Mrtvé duše a hry Ženitba a Revizor. Nikolaj Vasiljevič Gogol zemřel v roce 1852.

Odkaz na hru ŽENITBA
Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky