Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Všestranný umělec nezmizí Opavanům z paměti

Jitka Hrušková, Deník, 26. 1. 2016

Opava – Při pohledu na černou vlajku pokaždé zamrazí. Ta na budově Slezského divadla oznamuje kolemjdoucím zprávu, které se mnozí kulturně zaměření Opavané už nějakou dobu obávali: Ve středu město ztratilo významnou kulturní osobnost nadregionálního formátu.

Do hereckého nebe odešel ve věku 83 let svérázný umělec Emanuel Křenek. Setkal se v něm nejenom s manželkou Olgou, ale též s divadelními kolegy – s Vladimírem Kořínkem, Antonínem Tázlarem, Eliškou Zíkovou, Jaromírem Polčíkem, Vladimírem Klazarem, Romanem Mecnarowskim, Josefem Navrátilem nebo Jindřichem Suchopátem. S nimi prožil nejkrásnější dobu své opavské herecké kariéry. Emanuel Křenek patřil k činohercům, na které se takzvaně chodilo, ale sudičky mu daly do vínku uměleckou všestrannost. Znal se s výtvarníky a básníky zvučných jmen a zajímalo ho všechno, co zavánělo jakoukoliv oblastí kultury. Získané znalosti si pro sebe nenechal. Přes deset let je externě přibližoval nastupující generaci na Slezské univerzitě. Byl hercem, fotografem, publicistou, ilustrátorem, dokumentaristou i neúnavným organizátorem výtvarných a literárních akcí. Statutární město Opava jeho přínos ocenilo v roce 1998 udělením ceny Petra Bezruče. „Opavská kulturní scéna v něm ztrácí mimořádnou osobnost, plně žijící svými múzami,“ konstatoval tajemník magistrátu Tomáš Elis.

Na „Emánka“ vzpomínají i někteří bývalí herečtí kolegové. „Vycházeli jsme spolu skvěle, třebaže jsme nemívali stejné názory na všechno. Rád vzpomínám na to, jak jsme spolu vedli intelektuální debaty a vždycky pro mne zůstane osobností,“ řekl František Štěpán. „Naposledy jsem s ním hrála v D´Artagnanovi. Eman hodně cestoval po zahraničí a to jsem mu ze srdce přála i trochu záviděla. Vzpomínám si, jak jel do Itálie a tam ho místní kapsáři kompletně okradli. Jisté je, že se s ním někdy znovu setkám, protože všichni jsme smrtelní,“ připojila se Lída Štědrá. „Emana znám od čtrnácti let. Oba jsme Ostraváci a sešli jsme se v jednom amatérském souboru. Znovu jsme se potkali v opavském divadle, a protože jsme byli mladí a plní života, občas jsme se stejně starými kolegy zaflámovali nebo si zahráli tenis. Kamarádský vztah s Emanem vydržel i přesto, že jsme si herecky konkurovali. Naposled jsme spolu mluvili teď po Vánocích a měl spoustu plánů. Už proto byl pro mne jeho odchod naprosto nečekaný,“ řekl Drahomír Ožana.

Emanuel Křenek se narodil 16. května 1932 v Ostravě a herecky začínal jako elév v Českém Těšíně. Po absolvování AMU zamířil do Kladna a od roku 1957 byl až dosud v trvalém i externím angažmá opavského Slezského divadla. Na jeho scéně vytvořil desítky pestrých postav v hlavních i drobnějších rolích. Mezi jinými ztvárnil Antonína ve Vojnarce, Zajíčka i Ivana v Lucerně, Tomáš ve Strakonickém dudákovi nebo v poslední době Kujóna ve Zdravém nemocném. Protože byl nadaný i pěvecky, rád si z činohry odskočil k operetě, kde vytvořil divácky vděčné postavy od Mamzelle her Nitouche přes Polskou krev a Tuláka až po Vídeňskou krev. Smrtí Emanuela Křenka přišla Opava o osobnost, která k ní jednoznačně patřila.

Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky