Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Zemřela legenda Emanuel Křenek

(mk), Region, 26. 1. 2016

Opava – Uplynulý čtvrtek svět opustila jedna z nejznámějších osobností opavské kulturní scény. Ve věku třiaosmdesáti let zemřel dlouholetý člen činohry Slezského divadla, pedagog Slezské univerzity a držitel Ceny Petra Bezruče Emanuel Křenek.

…pokračování na str. 3

Zemřel Emanuel Křenek

Opava – Slezské divadlo i celou Opavu zastihla ve čtvrtek 21. ledna smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel dlouholetý člen činoherního souboru, laureát Ceny Petra Bezruče a čestný člen činohry SDO, pan Emanuel Křenek.
Jako mimořádná renesanční osobnost byl pan Emanuel Křenek nedílnou součástí opavské kulturní scény téměř šest desítek let. Do angažmá v opavském divadle nastoupil v roce 1957 a zůstal mu věrný po celý život. Vedle činohry hostoval také v operním a operetním souboru Slezského divadla. Svůj mnohostranný talent však uplatňoval nejen v divadle. Byl vytrvalým popularizátorem a organizátorem výtvarných a literárních akcí v Opavě i mimo ni. Milovník, znalec a sběratel výtvarného umění napsal z této oblasti řadu textů, vytvořil knihu o malíři Janu Bauchovi a Jiřím Kolářovi. Byl také talentovaným ilustrátorem a fotografem. Občas o sobě sám s humorem jemu vlastním potvrzoval, že je označován za „nejlepšího herce mezi fotografy a nejlepšího fotografa mezi herci“. Jeho fotografie, zvláště pak portréty, jsou zastoupeny asi v osmdesáti knihách. Pamětníci si jeho jméno spojují rovněž s tvorbou diafonů, především z cest po historických a uměleckých památkách Evropy. Vynikající recitátor, ctitel českého jazyka a zastánce jeho libozvučnosti byl také výborným a oblíbeným pedagogem. Více než deset let externě působil na katedře Českého jazyka Slezské univerzity v Opavě, kde přednášel na téma Divadelní formy v kultuře. O všechny své umělecké i životní zkušenosti se vždy ochotně dělil s mladšími kolegy, studenty a posluchači. V roce 1998 bylo panu Emanuelu Křenkovi uděleno za umělecké zásluhy v oblasti dramatického umění významné ocenění Statutárního města Opavy – stal se laureátem Ceny Petra Bezruče. „Jeho odchodem ztrácí opavská kulturní scéna mimořádnou osobnost a laskavého člověka, který plně žil celý život svými múzami a své mimořádné nadání a talent vždy a ochotně předával mladým nástupcům, a nejenom jim,“ uvedl za opavský magistrát tajemník Tomáš Elis. S těmito slovy se ztotožňuje a hluboký smutek sdílí celá opavská kulturní veřejnost.

Podivat se na originální článek
Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky