Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Komedie o tom, jak se (ne)oženit

JITKA HRUŠKOVÁ, Deník, 9. 2. 2016

Opava – Dramaturgie Slezského divadla v Opavě sáhla do šuplíku klasické ruské komedie a vytáhla z něj dílo Nikolaje Vasiljeviče Gogola s názvem Ženitba. Činoherní soubor ji před nedávnem divákům nabídl v premiéře a účinkující se snažili vytáhnout z komedie o podivných námluvách co nejvíc. Ústřední postavou je vysoce postavený ministerský úředník Podkolatov, kterému dává Jakub Stránský poctivou dávku nerozhodnosti, sebelásky a snobismu. Miluje řeči, ale ne činy, rád debatuje o ženách, ale závazku se bojí a tyto rozpory Stránský plně vystihuje. Skvěle rozehrává i závěrečné zvažování, jestli být nebo nebýt ženatý. Do manželského chomoutu ho tlačí dohazovačka i kamarád, třebaže každý z jiné pohnutky. Tekla je typická dohazovačka s dryáčnickým chováním ženy z lidu, dohazující možné snoubence za peníze. Představitelka Ivana Lebedová, která bývá většinou obsazována do figur společensky zběhlých žen, ji i v této poloze představuje s plným nasazením.

Přítel Kočkarev, který už ženatý je, je mužem činu, který si na řeči o bytí a nebytí moc nepotrpí a Michal Stalmach ho vede s očekávanou suverenitou. Snaha vecpat kamaráda do manželství může být motivována přátelstvím i zlomyslným názorem, že by se svobodný přítel neměl mít lépe než on. Sedmadvacetiletá obchodnická dcerka Agáta má ke vdavkám nejvyšší čas, ve své době je považovaná za starou pannu. Přesto míří společensky výš a hledá ženicha s titulem. Tereza Bartošová jí nechává bezstarostný dívčí postoj a radost ze života bez zatrpklosti, u tehdy dlouho neprovdaných žen obvyklé. Trojici dalších nápadníků, mamonářského Nenažraného, povídavého Žvanikina a groteskního Onučkina, představují Martin Valouch, Martin Táborský a Daniel Volný v karikatuře bez nutnosti jít za čáru. Epizodní postavy sluhy Štěpána a služky Duňaši vystihují Kostas Zerdaloglu a Kamila Srubková jako typické „ruské duše“. Komedie Ženitba do letošní sezóny velkou díru neudělá, ale podle diváckého ohlasu na premiéře může být jejím příjemným zpestřením. Slezské divadlo: Ženitba, autor Nikolaj Vasiljevič Gogol, překlad Leoš Suchařípa, scéna a kostýmy Samiha Maleh, hudba Štěpán Rak, režie Ivan Misař. Premiéra 31.1edna 2016.

Podivat se na originální článek
Odkaz na hru ŽENITBA

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky