Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Premiéra tragického příběhu ze Slovácka ve Slezském divadle

Jitka Hrušková, Deník, 17. 5. 2016

Opava – Dramaturgie Slezského divadla sáhla do šuplíku klasicky a vytáhla z něj drama Gabriely Preissové s názvem Gazdina roba. V červené knihovně chudá švadlenka zpravidla přišla ke štěstí v podobě bohatého muže. Eva v tomto díle tolik štěstí nemá. Miluje sice bohatého chasníka, ale jeho matka jim vztah rázně zatrhne, protože synovi vybrala také bohatou nevěstu. Oba milenci se ožení s jinými partnery, ale ani jeden není v manželství šťastný. Nakonec spolu utečou a žijí „nadivoko“, ale osud je dostihne. Eva neunese označení gazdina roba dávané vdaným ženám žijícím s jiným partnerem a spáchá sebevraždu.

Režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová obsadila do role Evy Šárku Vykydalovou a její lásku Mánka ztvární Daniel Volný. Eviným manželem Samkem bude Michal Stalmach a Mánkovou ženou Maryškou Tereza Bartošová. Matky obou milenců Mešjanovku a Kotlibovku představí Hana Vaňková a Kamila Srubková, Zuzkou bude Sabina Muchová a v dalších postavách vystoupí Ivana Lebedová, Kostas Zerdaloglu, Martin Valouch a Jakub Stránský. Inscenaci doplní lidové písně a hudba Maria Buzziho, scéna a kostýmy jsou dílem Kataríny Kováčikové. Premiéra je v neděli 22. května od 19 hodin.

Spisovatelka Gabriela Preissová ve své tvorbě upřednostňovala osudy žen. Po svatbě s pokladníkem cukrovaru se později odstěhovala z Hodonína, žila v několika městech nakonec se s manželem přestěhovali do Prahy. Po ovdovění si vzala rakouského plukovníka a žila s ním v Pule. Po první světové válce se vrátila do Prahy a roku 1925 se stala členkou České akademie věd a umění. Zemřela ve čtyřiaosmdesáti letech v Praze a je pohřbená na Vyšehradě. Její dvě neznámější dramata Její pastorkyňa a Gazdina roba převedli od operní podoby Leoš Janáček a J. B. Foester.

Podivat se na originální článek
Odkaz na hru GAZDINA ROBA

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky