Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Opavská opera znovu zazářila

Jitka Hušková, Deník, 26. 7. 2016

Opava – Operní soubor Slezského divadla opět dokázal, že tvoří „rodinné stříbro“ města Opavy. Na Lázeňském náměstí v Luhačovicích zahájila prestižní Janáčkův hudební festival. „Nabídka prezentace našeho operního souboru na tomto festivalu s operou Její pastorkyňa mě velmi potěšila. Nejprve šlo o domluvu na koncertním provedení v sále Elektra, ale po shlédnutí jevištní podoby na festivalu na Hukvaldech mě kulturní manažerka festivalu Milena Hrbáčová nabídla uskutečnit celé představení na Lázeňském náměstí,“ říká šéfka opavského operního souboru Jana Andělová.

Venkovní představení však neumožňovalo postavit celou scénu a zachovat všechny světlené i další efekty, stavbu scény, zvučení, svícení a zkoušku zase komplikoval veliký vítr, tropická teplota a přímé slunce. Požadavkem organizátorů festivalu bylo obsazení, které zpívalo na operním festivalu v Praze a podílelo se na získání ceny Libuška v minulé divadelní sezoně. Byla to Jenůfa – Tereza Kavecká, Kostelnička – Katarína Jorda, Laco – Jakub Rousek, Števo – Juraj Nociar a dirigent Petr Šumník. Pocta, týkající se zahájení festivalu, nebyla zdaleka jediná, kterou opavský soubor při vystoupení v Luhačovicích zažil.

Obecenstvo aplaudovalo ve stoje a mezi diváky byli i manželé Klausovi. Václav Klaus po představení prohlásil, že gratuluje Opavě za tak skvělou operu, a chválou nešetřili ani přítomní odborníci na operní tvorbu. Výsledek potvrdil, že i kvalitní malý soubor dokáže skvěle dělat velkou operu. Důkazem je nabídka na účinkování operního souboru Slezského divadla na dalším Janáčkově festivalu v Luhačovicích. „Z úspěchu mám obrovskou radost nejenom jako šéf opery, ale také jako režisérka a dramaturg představení,“ vyznává se Jana Andělová. Opavská Její pastorkyňa byla kromě Prahy a Luhačovic obsazená i na festivalech na Hukvaldech a v Jablonci nad Nisou.

Podivat se na originální článek
Odkaz na hru Její pastorkyňa

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky