Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Opereta Hraběnka Marica se tvůrcům vydařila

Jana Gélová, Deník, 22. 7. 2016

Opava – milovníci klasické operety uvítali uvedení díla hraběnka Marica Emericha Kálmána. Premiéra se konala ve Slezském divadle v Opavě. Kálmán, poslední velký reprezentant klasické vídeňské operety, ji zkomponoval v roce 1924. Děj se odehrává na začátku 20. století na panství krásné a bohaté hraběnky Marici. Sem se zchudlý hrabě Tasilo nechá najmout jako správce, aby vydělal na věno své sestry. Mezi hraběnkou a Tasilem vzplane láska, která i přes různá nedorozumění dojde naplnění.

Režisérka Dagmaru Hlubková připravila divákům velkou podívanou plnou čardáše, ale i valčíků. Příjemné je zapojení cimbálové muziky (napsáno od Kálmána v hudebním zápisu), která hraje sama, jindy s orchestrem. Dobře propracované dialogy, to vše na jednoduché hodně barevné scéně Jaroslava Milfajta. Kostýmy Tomáše Kypty působily bohatě, hlavně u sólových rolí. Choreograf Martin Tomsa roztančil nejen balet, ale i sólisty a sbor. Opavskému publiku se představil nový hostující dirigent Marek Prášil, jehož mateřské divadlo je v Ostravě. Potvrdil své místo v hudebním divadle. Orchestr v předehře zněl přesvědčivě, připomínku mám snad jen k mohutnosti orchestru při doprovodu sólistky. Je otázkou, zda je to silou orchestru, či méně znělou střední a nižší polohou půvabné protagonistky Terezy Kavecké oproti krásně znělé vyšší poloze. Vzhledem k celkovému pojetí inscenace v klasickém duchu bych čekala větší projev silné osobnosti s patřičnou dávkou sebevědomí u hlavní představitelky.

Juraj Nociar jako hrabě Tasilo alias Béla Török byl přesvědčivý po pěvecké i herecké stránce a v hrané roli správce statku si podržel postavení šlechtice. Jeho výrazově i pěvecky vrcholný moment byl bezesporu v opakované písni Joj, cikán, což právem publikum ocenilo svým „bravo“. Mladokomický pár – Líza a Koloman Zsupán – ztvárnili Ol’ga Bezačinská a Roman Harok. Výborně se doplňovali pěvecky, herecky, ale hlavně tanečně. Vzestupnou tendenci potvrdila v roli cikánky Manji Anna Bocanová. Její krásně znějící soprán je pěveckým příslibem do budoucna.
V roli knížete Populesca hlavním postavám zdatně sekundoval se sobě vlastním šarmem Zdeněk Kapl.

Třešničkou na dortu byla komická dvojice v podání Zdeny Mervové a Dalibora Hrdy. Jejich výstupy byly bravurními komickými etudami, které pobavily celé publikum. Závěr sezony Slezského divadla se tedy vydařil. Poslední premiéra operního souboru hraběnka Marica udělala úspěšnou tečku za divadelní sezonou 2015/2016, jejíž dramaturgie zůstala nakonec nezměněna a svou pestrostí od opery Tosca, muzikálu Limonádový Joe, baletu Rekviem a opery Sedlák kavalír až k očekávané Carmen uspokojila opavské příznivce divadla.

Odkaz na hru HRABĚNKA MARICA
Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky