Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Divadelní režisér a disident EMIL MALÝ

Simona Binarová, Region, 2. srpna 2016

Dne 8. srpna uplyne 30 let od úmrtí Emila Malého, významné osobnosti opavského kulturního i politického života v období před i po 2. světové válce.

Emil Malý se narodil 19. 9. 1894 ve Štáblovicích do rodiny krejčího jako prostřední ze tří dětí. Po absolvování Obchodní akademie v Opavě pracoval jako úředník ve Státní spořitelně, odkud byl v r. 1939 propuštěn a jeden rok zůstal bez zaměstnání. V té době již byl devět let ženatý s Alžbětou, roz. Dittrichovou, s níž se seznámil v tzv. Divadelní jednotě, opavském českém divadle, provozovaném v předmnichovské republice. Ona zde vystupovala coby přední subreta a on působil jako mimořádně nadaný ochotnický režisér a herec. Měli spolu syna a dceru.

Již tehdy začala spolupráce Malého s dr. Leopoldem Peřichem, ředitelem Zemského archivu v Opavě, který v Divadelní jednotě působil jako dramaturg a divadelní publicista. Po vypuknutí války se Emil Malý i s rodinou přestěhoval na jeden rok do Ostravy a po získání zaměstnání do Kolína, odkud za rodinou zpočátku do Ostravy dojížděl. Také v Kolíně se stal významnou osobou tamního ochotnického divadla, které pod jeho vedením dvakrát získalo 1. cenu v soutěži „Jiráskův Hronov“.

Emil Malý se angažoval také v politice. Usiloval o obnovu demokratických principů společnosti, byl příznivce Benešovy emigrační vlády, netajil se svými názory a za poslech zakázaného zahraničního rozhlasu byl vyslýchán gestapem a na 6 týdnů vzat do vyšetřovací vazby.
V květnu 1945 se i s rodinou vrátil do Opavy, kde byl jmenován ředitelem Státní spořitelny, a v této funkci působil do února 1948. Poté byl coby představitel buržoazie propuštěn. Spolu s dr. Peřichem a dr. Sanetříkem se Malý zasadil o znovuobnovení činnosti Slezského národního divadla hned v r. 1945.

Spolu s dalšími významnými osobami opavské společnosti počátku 50. let – dr. Peřichem, bratry Křenovskými, dr. Šugarem a Z. Černým se Emil Malý na schůzkách v kavárně Koruna domlouval na poslechu rozhlasových stanic Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Zjištěné informace konzultovali a doufali brzkou změnu režimu. Malý měl v plánu se po státním převratu vrátit do čela zestátněné Státní spořitelny, kde tehdy pracoval jako řadový úředník. Na základě udání číšníkem kavárny byli všichni zúčastnění v srpnu 1955 Krajským soudem v Ostravě odsouzeni. Emil Malý byl obviněn z šíření štvavé propagandy, z propagace koncentračních táborů pro komunisty plánovaném převratu, ze souhlasu s vytvořením ilegálních správních orgánů po dobu zvratu a distribuce protistátních letáků.

Dle rozsudku soudu byl shledán vinen podněcováním rozvratné činnosti s cílem odstranit „lidově-demokratického zřízení“ v ČSR a odsouzen ke 12 letům trestu odnětí svobody a propadnutí celého jmění. Část trestu si Malý odpykal ve věznici v Mírově, část v Leopoldově, přičemž návštěvy měl povoleny jenom dvakrát do roka, a to pouze manželku plus jednu osobu. V té době rovněž proběhlo hlasování spolužáků jeho syna o možnosti pokračovat ve vysokoškolských studiích, naštěstí pro většinu z nich nepředstavoval syna „nepřátele státu“.
Na základě prezidentské amnestie v r. 1961 byl E. Malému zbytek trestu prominut a v důchodovém věku se mohl vrátit ke své rodině. Přes všechny životní útrapy se dožil úctyhodného věku 92 let.

Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky