Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Činohře Slezského divadla se start do nové sezony příliš nepovedl

Jitka Hrušková, Deník, 27. 9. 2016

Figarova svatba: autor Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, překlad Jindřich Hořejší, výprava Ivana Kanhäuserová, režie Jiří Ondra. Premiéra 18. září.

Opava – Zaplněnému hledišti Slezského divadla představila činohra premiéru Figarovy svatby s výsledkem, který soubor citelně poškodil. Ocenění nebo soucit patří jen účinkujícím za odvahu v něčem takovém vystoupit. Pokud mělo jít o situační komedii, diváci se rozhodně nebavili, a jediné, co by inscenaci mohlo prospět, je derniéra. Představení je podivný hybrid činohry a muzikálu, ve kterém se herci zoufale snaží vytěžit z jednotlivých figur maximum. Zjevně si s nimi nevědí rady, a proto často přehrávají. Bez zjevného důvodu běhají po scéně buď jen nalehko, nebo s dveřmi na zádech, pokřikují, stojí na hlavě, vylézají z díry a zase do ní skáčou. Co režisér tímto slepencem o ničem sledoval, to ví zřejmě jen on sám. Zahrávat si s trpělivostí diváků však není rizikové pro něj, ale pro divadlo.

Režijní galimatyáš doplňují kostýmy. Ústřední postavy Figara a Zuzanky (Daniel Volný a Sabina Muchová) jsou oblečené neutrálně, z hraběte Almavivy (Martin Valouch) vznikl Elvis Pressley, z hraběnky (Šárka Vykydalová) bývalá misska čehosi, ze zahradníka (Jakub Stránský) zelený keř, lékař (Kostas Zerdaloglu) připomíná bezdomovce, cherubín (Tereza Bartošová) padlého anděla, knížecí bodyguardi jsou v civilních oblecích, mezi tím vším se proplétá zahradní trpaslík a chybí už jen terorista. Běžní diváci, zkažení Mozartem, rozhodně očekávali víc. Je známo, že premiérové publikum „odtleská“ všechno, ale závěrečný aplaus chladného publika byl tentokrát jen zdvořilý.

Odkaz na hru FIGAROVA SVATBA
Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky