Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Attila na jevišti zvítězil

(mk), Region, 25. 10. 2016

Opava – Bouřlivým potleskem ve stoje odměnilo publikum při nedělní premiéře ve Slezském divadle všechny spolutvůrce inscenace opery Giuseppe Verdiho Attila. Podobně jako před 25 lety, kdy byla tato méně hraná Verdiho opera uvedena v Opavě v československé premiéře, krvežíznivý vládce Hunů na opavském jevišti opět zvítězil. Po pravdě řečeno zvítězila nádherná Verdiho hudba, režie Jany Andělové Pletichové a všichni, kdo se tentokrát na uvedení dramatického díla podíleli.

Není obvyklé začít pochvalou pěveckého sboru a sbormistryně Kremeny Pešakové, ale v případě Attily je to určitě na místě. Attila je totiž mimo jiné považován za „sborovou“ operu a mužská i ženská část sboru podala ve všech částech strhující výkony. Což by se neobešlo bez skvělého výkonu orchestru a taktovky Petra Šumníka. Takže další oprávněná pochvala a zasloužený potlesk. Ten nejbouřlivější ovšem patřil představiteli titulní postavy Davidu Szendiuchovi. Svého „antihrdinu“ Attilu zvládl na výbornou nejen pěvecky, ale i po herecké stránce. Skvěle mu „sekundovali“ další mužní hrdinové. Alexander Vovk coby Ezio a Juraj Nociar v roli Foresta. Ostatně dvojzpěv Attily a Ezia v prologu patřil k místům, která vyvolal potlesk na otevřené scéně. V dramatické roli hlavní ženské hrdinky Odabelly podle očekávání zářila Katarína Jorda. Zapomenout nesmíme ani na Rudolfa Medňanského (Uldino) a Dalibora Hrdu (Leone). Za připomínku v této souvislosti stojí, že árie hlavních rolí v této opeře jsou odborníky považovány za extrémně náročné.

Režijní pojetí inscenace ještě zdůraznilo dramatičnost i nemalou podmanivost základního příběhu o touze po osvobození vlasti – Itálie, o lásce mezi mužem a ženou, o víře v Boha, o touze po moci, ale i po pomstě. Režijnímu záměru i nádherné Verdiho hudbě zcela korespondovala strohá, nicméně vysoce funkční scéna Jaroslava Milfajta a překrásné kostýmy Tomáše Kypty. Především ohnivě rudé kostýmy Attily a jeho bojovníků nenechaly nikoho na pochybách, kdo je kdo. Skvěle kontrastovaly mimo jiné s bílými úbory křesťanů a papeže ve strhujícím finále 1. dějství. Nemalou pochvalu si zaslouží také balet v choreografii Valerije Globy a děti z Operního studia pod vedením Terezy Kavecké, stejně jako technika. Světelné i zvukové efekty, jakož i promítané scenérie ještě umocnily atmosféru prologu a každého obrazu všech tří dějství.

Komu se zdá té chvály příliš mnoho, má jedinou možnost. Zajít se do Slezského divadla na operu G. Verdiho Attila podívat.

Podivat se na originální článek
Odkaz na hru ATTILA

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky