Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Opavské divadlo chystá Verdiho operu Attila

20. října 2016, ČTK

Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-kulturni-servis/425677/opavske-divadlo-chysta-verdiho-operu-attila.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Slezské divadlo Opava uvede premiéru opery Giuseppa Verdiho Attila v režii Jany Andělové Pletichové, orchestr bude dirigovat Petr Šumník. Opera bude 23. října v 19:00 uvedena v italském originále s českými titulky. ČTK o tom informovala pracovnice divadla Jana Reichelová.

„Verdiho sborová opera pojednává o vládci Hunů králi Attilovi, který v 5. století plenil velkou část Evropy. Verdi zřetelně vykresluje osvobození Itálie na libreto, které se velice volně opírá o historická fakta. Historický námět je obohacen o milostnou zápletku a touhu po pomstě,“ uvedla Andělová Pletichová. Dodala, že v dnešní době v příběhu vidí aktuální politické téma – základní konflikt střetu dvou kultur.

Opava už má s touto operou zkušenosti. V roce 1991 tamní divadlo operu uvedlo v československé premiéře.

V současné verzi se v titulní roli představí David Szendiuch či Michal Kubečka, v roli Odabelly diváci uslyší sopranistku Katarínu Jordovou nebo alternující Agnieszku Bochenekovou. V dalších rolích se představí Alexandr Vovk, Juraj Nociar nebo Dalibor Hrda.
Původní premiéra v divadle La Fenice v Benátkách 17. března 1846 slavila úspěch a vlastenecký námět opery strhoval publikum k bouřlivým, politicky motivovaným projevům. Kritika ovšem vytýkala skladateli militantní způsob psaní.

Podivat se na originální článek
Odkaz na hru ATTILA

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky