Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Opera zahájí sezonu sondou do historie

Jitka Hrušková, Deník, 20. 10. 2016

Nová operní sezona ve Slezském divadle začíná už během této neděle.

Opava – Soubor opery Slezského divadla přivítá v neděli 23. října novou sezonu premiérou díla Giuseppa Verdiho pojednávajícím o známém vládci Hunů z pátého století. Král Attila, zvaný Bič boží, byl typickým válečníkem bez cti i slitování. Na svém tažení dobyl značnou část Evropy a Verdiho dílo se stává aktuálním mementem střetu dvou kultur. Děj přibližuje osvobození Itálie od Attilovy poroby. Odabella a Foresto přísahají Attilovi pomstu. Attila si chce vzít Odabellu za manželku, ale dívka ho nenávidí. Když Atillu při svatebního průvodu italští vzbouřenci zajmou, probodne ho a mrtvý král se tím stává pro Italy signálem k útoku na Huny.

Režisérka Jana Andělová Pletichová obsadila do titulní postavy basisty Davida Szendiucha a Michaela Kubečku, dívkou Odabellou budou sopranistky Katarína Jorda Kramolišová a Agnieszka Bochenek. Jejímu milenci Forestovi dají podobu i hlas tenoristé Juraj Nociar a Jakub Rousek, generála Ezia ztvární barytonista Alexander Vovk s Pavlem Klečkou. Další postavy vytvoří Rudolf Medňanský s Ivo Melkusem a Dalibor Hrda s Peterem Soósem. Divadelní orchestr povede Petr Šumník. Scénu navrhl Jaroslav Milfajt a kostýmy Tomáš Kypta. Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava. Dílo bude uvedeno v originále s českými titulky.

Italský hudební skladatel Giuseppe Fortunino Francesco Verdi měl úzké vazby na špičky milánské společnosti a býval hostem místní šlechty. Byl poslancem italského parlamentu, čestným občanem měst Parma, Bologna, Milán a Řím, členem pařížské Institute de France, poslancem i držitelem Velkého kříže italské koruny. Nejslavnější však zůstal jako skladatel. Složil celkem osmadvacet oper, z nichž k nejhranějším patří zejména Aida, Loupežnici, La Traviata, Don Carlos a Nabucco.

Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky