Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Skvost opavské architektury

Jitka Hrušková, Deník, 13. 12. 2016

Během Opavského kongresu Svaté aliance sedávali v hledišti Slezského divadla od 20. října do 20. prosince 1820 ruský car Alexandr I., pruský král Bedřich Vilém a rakouský císař František I.

Opava – město má v profesionálních divadelních aktivitách velmi dlouhou tradici. Kočovné společnosti vystupovaly od roku 1745 v sále domu s názvem Schmetterhaus stojícím na Horním náměstí. Sál v roce 1763 vyhořel a obnovení se dočkal až roku 1772. V tomto mezidobí hrávaly kočovné společnosti na různých vhodných místech. Od roku 1768 pořádal hrabě Ignác Dominik Chorynský z Ledské hlavně operní představení ve svém paláci, dnes známém jako Blücherův palác. Poslední představení se tam konalo při průjezdu velkoknížete Pavla městem v roce 1781.

Město si vybudovalo vlastní divadlo
Základní kámen dnešní budovy Slezského divadla, tehdy městského divadla, byl položený 1. května 1804 a prostory otevřela na podzim roku 1805 hra Karel Smělý zahraná hereckou společností Karla Flebbeho. Opavské divadlo se v roce 1820 zapojilo do velmi významné události, kterou byl opavský kongres Svaté aliance s účastí rakouského, ruského a pruského panovníka. Jeho úkolem bylo pořádání divadelních představení a společenských akcí. Během trvání kongresu uvedlo opavské divadlo 78 titulů, převážně veseloher. V roce 1882 prošla divadelní budova velkou rekonstrukcí podle návrhu Eduarda Labitzkého a v září 1883 se znovu otevřela divákům. V červnu 1909 byla poničená požárem a po opravě byl její interiér zařízen v duchu Ludvíka XVI. V letech 1919 až 1938 byla budova pronajímána na pravidelná česká představení. Znovu ji uzavřelo totální nasazení v září roku 1944 a po skončení okupace byla opravená. Činnost už Slezského národního divadla byla zahájena v srpnu 1945 podle původně německého vzoru vícesouborového divadla s jednotlivým i soubory: činohra, opera, orchestr a balet. První diváky přivítala Čapkova hra Matka a Smetanova opera Prodaná nevěsta.

Necitlivou úpravu budovy změnila až současnost
Vedení města v roce 1949 rozhodlo o nové podobě objektu a z původně novorenesančního stylu ho změnilo do podoby strohého socialistického realismu s názvem Slezské divadlo Zdeňka Nejedlého. K už tak nudně vyhlížející divadelní budově byla v roce 1957 „přilepena“ ještě správní budova a celek byl v ostrém protikladu k sousední konkatedrále. Štěstí se na objekt usmálo až koncem minulého století. Název byl zkrácen na Slezské divadlo a rekonstrukce v letech 1990 až 1992 vrátila opavskému divadlu jeho historický novorenesanční půvab, včetně množství odkrytých pozlacených štuk na stěnách a stropě hlediště. Další rozsáhlejší rekonstrukce interiéru se uskutečnila v letech 2010 a 2011. Slezské divadlo patří k nejstarším v České republice a zůstává vlajkovou lodí opavské kultury. Jeho budova je zapsána v seznamu nemovitých památek.

Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky