Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Karamazovi otřásají jevištěm

(mk), Region, 24. 1. 2017

Opava – drama velkého formátu Bratři Karamazovi uvedl v nedělní premiéře soubor činohry Slezského divadla. Hercům pod vedením režisérky Ivety Ditte Jurčové se povedlo vystihnout typickou rozporuplnost „ruské duše“ v době, kdy umírá starý svět, emoce jakoby otřásají jevištěm.

Je to především zásluhou autora stejnojmenného románu, F. M. Dostojevského. Prostřednictvím postav na jevišti klade divákům zásadní otázky lidského bytí. Krutého, poživačného, alkoholu a sebelásce propadlého otce Karamazova se skvěle zhostil Kostas Zerdaloglu, který v této roli doslova exceloval. Velmi zdatně mu však sekundují i ostatní Karamazovci – výborný Jakub Stránský jako Míťa, Michal Stalmach v roli Ivana a Martin Valouch, který ztvárnil Smerďakova. Přesvědčivé výkony podaly také Sabina Muchová coby Grušenka a Tereza Bartošová jako Kateřina. Závěrečný potlesk po zásluze patřil hostujícím představitelům dětských rolí – Bohdanu Slavíkovi (Aljoša) a Natálii Mertové (Líza). I když inscenace vycházela ze slavné dramatizace Evalda Schorma, kterou režisérka „obohatila a upravila pro současné publikum“, lze jí vytknout rozvleklost. Vtěsnat rozsáhlou uměleckou epopej čítající 14 knih a epilog do moderní inscenace není jednoduché. Některé „současné“ prvky působily nadbytečně. Přestože Bratři Karamazovi rozdělili publikum, rozhodně jde o inscenaci, která stojí za zhlédnutí. Nutí nás totiž přemýšlet jak o světě kolem nás, tak o sobě samých.

Odkaz na hru Bratři Karamazovi
Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky