Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

První návštěva bratří Karamazových v Opavě

Jitka Hrušková, Deník, 21. 1. 2017

Opava – Synové Dimitrij, Ivan, Aljoša nebo sluha Smerďakov? Kdo z nich má na svědomí vraždu Fjodora Karamazova? Komplikovaný vztah v rodině dostává v sociálně filozofickém podání spisovatele F. M. Dostojevského až detektivní náboj. Slezské divadlo ho premiérově uvede zítra od 19 hodin. Půjde o dvojnásobnou premiéru, protože titul dosud na opavských divadelních prknech uvedený nebyl. Příběh je zasazen do druhé poloviny 19. století v Rusku. Mezi otcem Fjodorem a synem Dimitrijem panuje spor o dědictví po matce a syn otce zbije. K dovršení všeho spolu oba soupeří o vrtkavou přízeň dívky Grušenky a otec je zavražděn. Dmitrij je obviněn z jeho vraždy a odsouzený na dvacet let skončí v pracovním táboře na Sibiři.
Režisérka Iveta Ditte Jurčová vycházela z dramatizace Evalda Schorma, známé z uvedení Divadlem Na Zábradlí v roce 1979. Do postavy vypočítavého otce rodiny obsadila Kostase Zerdaloglu, floutka Dimitrije ztvární Jakub Stránský, intelektuálem Ivanem je Michal Stalmach a naivního Aljošu představí hostující Bohdan Slavík. Sluha a zřejmě i levoboček Smerďakov má podobu Martina Valoucha, svůdnou Grušenkou bude Sabina Muchová a snoubenkou Kateřinou se stává Tereza Bartošová. Kněze Zosima ztvární hostující Roman Slovák. Autorem scény a kostýmů je Tom Ciller. Vrcholný představitel ruského realismu Fjodor Michajlovič Dostojevský patří k nejvýznamnějším světovým spisovatelům. Řadí se do skupiny utopického socialisty Michaila Vasiljeviče Petraševského a byl uvězněný na Sibiři. Po návratu pobýval v západní Evropě, kde kritizoval bezohlednost podnikatelů a bojoval za proměnu Ruska. Stal se zakladatelem psychologické prózy a ovlivnil filozofii dvacátého století. Zemřel v šedesáti letech na plicní krvácení, spojené s rozedmou plic a epileptickým záchvatem.

Odkaz na hru Bratři Karamazovi
Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky