Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Carmina Burana potěšila

(mk), Region, 21. 2. 2017

Opava – Premiéra dvou děl Carla Orffa byla pro diváky Slezského divadla skutečným zážitkem. Operní soubor SD uvedl jeho operu Chytračka a scénicky provedenou kantátu Carmina Burana. Obojí pod taktovkou dirigenta Státní opery Praha Richarda Heina.

S napětím očekávaná kantáta Carmina Burana publikum rozhodně nezklamala. Naopak jedna z nejhranějších skladeb 20. století jakoby dala v opavském provedení Orffově hudbě další rozměr, a to pohyb. Kromě hudebních nástrojů a lidských hlasů ovládl jeviště nádherný tanec všech členů baletního souboru ve skvělé choreografii a režii Valerije Globy. Nejdůležitějším a zřejmě nejhlubším dojmem zapůsobily skvělé sbory. Opavský operní sbor, tentokráte posílený o Moravský komorní sbor pod vedením Kremeny Pešakové, bezchybně zvládl Orffovu náročnou specifickou melodiku. Bezchybné a místy až dechberoucí výkony podali rovněž sólisté – Anna Bocanová (soprán) a Pavel Klečka (baryton). Orff ve své kantátě použil anonymní německé, francouzské a latinské texty potulných středověkých hudebníků a básníků. Ději, který připomíná vrtkavost štěstěny a líčí veselou i smutnou podobu lásky, jakož i nejednu zkaženost světa, odpovídá jednoduchá scéna Jaromíra Vlčka a čisté a přitom nápadité kostýmy Samiha Maleha. Snad v první řadě měl být uveden i výborný výkon orchestru SD pod taktovkou Richarda Heina. Potlesk a uznání publika si vysloužila rovněž zmíněná Orffova opera Chytračka v režii Lubora Cukra. Ta si zaslouží samostatné pojednání, které uvedeme v příštím vydání.

Odkaz na hru Chytračka / Carmina Burana
Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky