Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Chytračka stojí za vidění

(mk), Region, 28. 2. 2017

Opava – Únorová premiéra na jevišti Slezského divadla spojila dvě originální díla Carla Orffa. Kromě velmi úspěšné scénicky provedené kantáty Carmina Burana (psali jsme o ní v minulém vydání – pozn. red.) uvedl operní soubor SD v režii Lubora Cukra i Orffovu operu Chytračka. Obě díla zazněla pod taktovkou Richarda Heina, dirigenta Státní opery Praha.

Opera Chytračka vypráví známé téma – příběh o mocném králi a chytré dívce z lidu. Orffova hudba již při premiéře Chytračky v roce 1943 okouzlila publikum svou mnohotvárností a použitím nejrůznějších stylů. Režisér opavského provedení Lubor Cukr představil operu jako poněkud drsnější „divadlo na divadle“, čemuž odpovídala také scéna Jaromíra Vlčka a kostýmy Samiha Maleha. Snad jen „postelová scéna“ obou hlavních představitelů byla zbytečně zdlouhavá a divácky málo atraktivní. Výborné bylo obsazení hlavních rolí. Jako obhroublý Král se představil skvělý Zdeněk Kapl, rolí Sedláka a Mezkaře se bravurně zhostil Alexander Vovk a úlohu jeho dcery – Chytračky neméně bravurně sehrála a zazpívala Barbora Řeřichová. Nezklamal ani Jakub Rousek coby Oslař a Roman Cimbál v roli Žalářníka. Příjemným hereckým i pěveckým osvěžením celé opery byl výkon trojice studentů zpěvu z Prahy Víta Šantory, Víta Noska a Josefa Kovačiče. Šarmantně a s potřebnou nadsázkou se zhostili rolí tří pobudů, jakýchsi průvodců celým příběhem. Všem jmenovaným vydatně pomáhal dámský sbor a samozřejmě rovněž orchestr SD.

Odkaz na hru Chytračka / Carmina Burana
Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky