Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Divadlo musí být hravé i tvořivé

Jitka Hrušková, Deník, 18. 4. 2017

Nový šéf činohry Slezského divadla v Opavě Jiří Seydler říká: Divadlo musí být hravé i tvořivé

Opava – Opavský činoherní soubor vede Jiří Seydler od března a v divadelním světě není žádným nováčkem. Své dosavadní zkušenosti chce uplatit ku prospěchu opavského divadla i jeho diváků.

Čím vás divadlo přilákalo do Opavy?

Impulzem byly komplikované poměry v karlovarském divadle, kde jsem doteď působil. Donutily mě hledat změnu a tento kraj dobře znám ze svého působení v jeho divadlech i v ostravském televizním studiu. Bylo to pouze Slezské divadlo, které mi dosud ve sbírce chybělo.

Teď ji máte kompletní. Takže to byla zvědavost?

Ani ne, protože opavské divadlo znám z vnějšku docela dobře. Pro ostravskou televizi jsem dělal pořad Divadlo žije, a proto jsem v něm byl poměrně často. Viděl jsem práci všech jeho souborů

Do jaké míry jste znal opavskou činohru?

Většinu kmenových členů jsem při těchto mediálních návštěvách vídal hrát a s některými herci jsem se při rozhovorech setkal i osobně.

S jakou vizí jste do Opavy nastupoval?

Nejsem revolucionář a nerad věci bourám. Spíš stavím na tom, co už existuje. Repertoárem nehodlám diváky z hlediště vyhánět, spíš je tam chci přilákat. Chci do něj zařadit i tituly, vycházející z historie tohoto regionu. Rovněž chci navázat na tematizované věci pro mládež v komorním prostředí.

Zní to zajímavě, ale herců je v souboru jako šafránu. Nebude to pro vás komplikované?
To je problém. Kmenových herců je v opavském souboru skutečně málo. Hodlám to řešit hostujícími herci a se třemi už v příští sezoně počítám.

Kde si je vybíráte?

Posílají mi nabídky a já se na jejich hraní následně podívám. Nízký počet opavských umělců mě nutí upřednostňovat hosty univerzálních typů, schopných zahrát cokoliv. Některé další adepty možná najdu i na absolventských představeních hereckých škol.

Váš předchůdce Roman Groszmann laťku nasadil. Půjdete přes ni?

Musím, jinak to nejde. Každopádně ji chci hladce přeskočit, nechci ji shodit ani rozdupat doskočiště.

Dost divadelníků se načas stěhovalo z jeviště do parlamentu. Vás tato možnost nezaujala?
Ani náhodou, tato ambice mě obloukem minula. Ne snad proto, že bych si politiku přímo ošklivil, i v ní pokaždé záleží na charakteru člověka. Jen si hrozně rád hraji a tvořím, což je s politikou neslučitelné.

Máte kromě divadla nějaké koníčky?

Jsem vášnivý cyklista a jen loni jsem našlapal 8400 kilometru. Občas hraji na baskytaru, a tudíž mám úzký vztah i k hudbě. Bydlím na malé vesnici a doma jsem si vysadil svůj les. Takže se dá říci, že jsem zvládl příslovečný dům, strom i syna.

Když je řeč o synovi, vydal se ve vašich stopách?

Naštěstí je minul a našel si svou vlastní cestu. Letos by měl končit studium práv. Manželka též není z branže, i když má jako keramička k umění blízko.

Vizitka

Jiří Seydler se narodil v roce 1969 a je odkojený Vltavou. Vystudoval DAMU v oboru režie a dramaturgie a mezi jeho spolužáky byli Michal Novotný nebo Petr Rajchert. S nimi hrával v kapele Starý hadry, kterou společně přejmenovali na dnes známé Chinaski. První režisérské angažmá měl do roku 2011 v pardubickém Východočeském divadle, pak se přesunul do Karlovarského městského divadla a byl v něm až do nástupu do Slezského divadla, jehož činoherní soubor vede od letošního března, uměleckým šéfem činohry. Mimo jiné hostoval i v divadlech v Olomouci, Ostravě, Praze, Jihlavě, Chebu, Šumperku, Českém Těšíně a Trnavě. Bydlí v malé vesnici poblíž Prahy a má jednoho syna.

Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky