Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Humorný Cikánský baron

(mk), Region, 27. 6. 2017

Opava – Svěží a plné humoru je nastudování oblíbené operety Cikánský baron Johanna Strausse mladšího ve Slezském divadle. Operní soubor, orchestr i balet se tak před prázdninami loučí s divadelní sezonou i věrným publikem úspěšně.

Režie a choreografie jedné z nejhranějších operet se tentokrát ujala mladá, talentovaná choreografka, režisérka a libretistka Dana Dinková, Její bohaté zkušenosti se na scéně SD projevily velmi pozitivně. Ke spokojenosti publika zdůraznila komičnost situací romantického děje. Jeviště bylo neustále plné pohybu, tance a živočišného víru. K celkovému dojmu optimismu a radosti ze života přispěly skvělé výkony baletu, sboru i sólistů. Obdivuhodná výkon coby stará cikánka Čipra podala Šárka Maršálová, která prakticky neopouštěla jeviště. Výborné pěvecké i pohybové výkony předvedli Juraj Nociar coby Šándor Bárinkay, Jakub Talaš (prasečkář Koloman Župan) a rovněž představitelky dvou hlavních ženských rolí Tereza Kavecká (Žofka) a Lenka Pavlovič (Arsena). Kromě tradičně krásného hlasu překvapila úžasnou komičností a pohybovými kreacemi Katarina Jorda v roli vychovatelky Mirabely, své příznivce hlasem i hereckým výkonem rozhodně nezklamal ani Zdeněk Kapl coby hrabě Homonay. Potlesk právem náležel i Liboru Olmovi (hrabě Carnero), Rudolfu Medňanskému (Otokar), Andreji Kulbagovi (Ištván a Hlasatel), Romanu Cimbálovi a Jaroslavu Veličkovi (Pali a Terko). U skvělých výkonů baletu zaslouží samostatnou zmínku sólový taneční pár Monika a Valerij Globovi. Protože divadlo je kolektivní záležitost, je třeba opakovaně zdůraznit výkon orchestru SD pod taktovkou Petra Šumníka. Nápadité a poutavé kostýmy (včetně milovaných prasátek) navrhla Adriana Adamíková a samostatnou zmínku zaslouží i Jaro Válek jako výtvarník jednoduché, ale nápadité scény. Mírné rozpaky publika vyvolala snad jen strohá scéna 3. dějství, naopak režijní nápad „vpustit“ pěvce a balet pro změnu do hlediště přijali diváci se smíchem a zájmem.

Podivat se na originální článek
Odkaz na hru Cikánský baron

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky