Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Divadlo prohrálo soud s režisérem

(tep), Region, 29. 8. 2017

Opava – Zdá se, že soudní spor mezi Slezským divadlem a bývalým režisérem činohry Zdeňkem Černínem bude běh na delší trať. Černín, který divadlo zažaloval za neoprávněnou výpověď a požaduje finanční vyrovnání, minulý týden spor vyhrál.

Zdeněk Černín byl do Slezského divadla dosazen jeho bývalým ředitelem Karlem Drgáčem. Krátce poté, co byl Drgáč vedením města odvolán, dal Černínovi klasickou pracovní smlouvu bez zkušební doby s trváním jednoho roku. Někteří zástupci města pojali podezření, že Drgáč smlouvy antidatoval, to se ale nikdy neprokázalo. Mezitím Černín podepsal smlouvu v městském divadle v Šumperku a do Opavy se ani neobtěžoval jezdit. „Chtěl jsem, aby se zúčastňoval porad nebo pomáhal sestavovat dramaturgický plán na sezónu 2016/2017, který musel být dopředu vypracován. Jelikož byl v té době v divadle nejzkušenější, chtěl jsem znát jeho odborné názory,“ uvedl u soudu zastupující ředitel Slezského divadla Martin Dobeš, který instituci vedl do vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele. Černín za hrubé porušení pracovní kázně dostal v prosinci výpověď, s tím však nesouhlasí, divadlo zažaloval a požaduje finanční vyrovnání.

Soud minulý čtvrtek rozhodl, že Černínovi bude vyplacena částka za období od dubna do října 2016. V tu dobu již divadle nepracoval. Částka zatím není upřesněna, jelikož však Černín měl ve svém pracovním poměru pobírat až 30 tisíc hrubého měsíčně, je možné, že se bude pohybovat okolo 200 tisíc korun. „Byl vázán režijními povinnostmi v jiném divadle pouze časově úzce omezenou dobu. Zaměstnavatel, který po něm práci v Opavě vyžadoval, mohl zvolit kterýkoliv jiný čas či termín, který by s režijními povinnostmi v jiném městě nekolidoval,“ uvedl Černínův advokát a pokračoval: „Z toho důvodu požaduji, aby okamžité zrušení pracovního poměru bylo označeno jako neplatné.“ Pro vedení města byl soudní výrok překvapením, teprve se bude rozhodovat, co učiní dále. „Ten výrok soudu mě překvapil a nesouhlasím s ním, ale samozřejmě ho respektujeme. Zatím neznáme podrobnosti rozsudku, jakmile je budeme znát, rozhodneme o dalším postupu,“ vyjádřil se náměstek primátora Dalibor Halátek. Varianta, že se divadlo, potažmo magistrát, odvolá, je značná. Termín příštího jednání bude upřesněn.

Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky