Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Divadlo zahájilo sezonu

(tep), Region, 26. 9. 2017

Opava – Deset zbrusu nových inscenací, rekonstrukce Divadelního klubu či navyšování platů zaměstnanců. Takové jsou plány pro novou, v pořadí již 212. divadelní sezonu, a to ještě zdaleka není všechno. Slezské divadlo připravuje i unikátní českou premiéru a také se chce více zaměřit na mladší diváky.

Během loňské sezony došlo v divadle k několika zásadním změnám. Ředitel divadla Ilja Racek obsadil do role nového šéfa opery rodáka z Prahy, režiséra Lubora Cukra, novým šéfem činohry se stal režisér Jiří Seydler, který dříve působil jako umělecký ředitel Karlovarského městského divadla, a bez zajímavosti není ani to, že v letech 1990 až 1996 vystupoval se skupinou Chinaski jako baskytarista. Oba plánují v průběhu roku zavést několik novinek, například co se týče obměny vizuální scény opery nebo rozšíření činoherních inscenací za zdmi Slezského divadla. Žádné dramatické změny se však dít nebudou. „Já nejsem člověk revoluční, ale člověk evoluční. Budeme se snažit zvyšovat uměleckou úroveň, ale rozhodně nebudu bořit dramaturgické koncepce a podobně,“ řekl Jiří Seydler.

 

Diváky čeká deset nových inscenací

V repertoáru se představí deset nových titulů, z toho čtyři činohry, tři opery, jedna opereta, jeden balet a jeden muzikál. Minulou neděli se odehrála první premiéra letošní sezony, komedie Modrý z nebe, říjen bude pokračovat operou Falstaff podle předlohy Giuseppa Verdiho, v listopadu se představí lehce absurdní groteska Všechno na zahradě a konec roku zpestří opereta Arizona Lady, která bude mít ve Slezském divadle dokonce českou premiéru. V lednu začneme zvesela komedií Jak je důležité míti Filipa, operu podle antické pověsti Ifigénie na Tauridě uvidí diváci v únoru, Erbenova Kytice se představí na divadelních prknech v březnu, na operu Příhody Lišky Bystroušky se může publikum těšit v dubnu, měsíc květen bude ve znamení baletního večera a sezonu uzavře červnová premiéra muzikálu Muž z kraje La Mancha.

 

Platy se navýší až o dvacet procent

Klíčovou složkou je i ekonomická stránka. „Vláda v červenci letošního roku navýšila zaměstnancům divadla platy o 9,4 procent, další navýšení by mělo proběhnout v listopadu o dalších deset procent,“ uvedl ekonomický náměstek divadla Martin Dobeš. Otázkou samozřejmě je, zda na to bude mít divadlo patřičný rozpočet. „Dvacetiprocentní nárůst znamená pro divadlo schodek třináct milionů korun, což není žádná sranda. A jestli bude pokryt? Musí být,“ řekl Martin Dobeš s tím, že divadlo se bude mimo jiné snažit získat dotace z ministerstva kultury. Krom toho je v plánu také rekonstrukce Divadelního klubu na Rybím trhu. Neméně důležitý cíl je přilákat do divadla mladší generaci a zvýšit návštěvnost přes osmdesát procent.

Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky