Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Modrý z nebe rozesmálo

(mk), Region, 26. 9. 2017

Opava – Modrý z nebe, tak se jmenuje první premiéra čerstvě zahájené divadelní sezony Slezského divadla. Konverzační komedii amerického dramatika Michaela McKeevera uvedl soubor činohry SD uplynulou neděli v překladu Martina Fahrnera a režii Jiřího Seydlera. A povedlo se jedinečné – zdánlivě „lehká“ komedie o návratech domů premiérové publikum rozesmála, ale také dojala.

Společnou zásluhu na celkovém vynikajícím dojmu inscenace má práce režiséra i každého člena souboru. Jak potvrdil překladatel M. Fahrner, patří Modrý z nebe k ojedinělým dílům, které poskytuje příležitost zkušeným herečkám, aby převedly všechen svůj um a dovednost. Právem tak mohla zazářit Hana Vaňková v roli matky Evylen Sutton, Ivana Lebedová coby teta Ester a Kamila Srubková jako babička Nana. Zkušeným dámám zdatně sekunduje Tereza Bartošová jako vypočítavá snoubenka Gillian Moore. Sympaticky ztvárnil postavu hlavního nehrdinského hrdiny, syna Avery Suttona, který se po osmi letech vrací do rodného domu, Daniel Volný. A rozhodně nezklamal ani Kostas Zerdaloglu v roli citlivého a elegantně ztvárněného otce Stanforda Suttona. Jestliže první dějství přináší publiku více smíchu a občas mírně balancuje na hranici obhroublosti, druhé dějství vyvolá více dojetí, soucitu a náhlého porozumění. Zdánlivě ne zcela normální rodina Suttonových představí divákům seskupení mírných, vlídných a skvělých lidí, kteří by neublížili ani mouše a jejichž zdánlivé šílenství je specifickým druhem obrany proti útrapám života. Přesto je v inscenaci dostatek místa pro legraci, což společně dokazuje režijní pojetí i výkon každého ze šesti jmenovaných herců. Celkový dojem ještě umocňuje scéna, jakož i kostýmy Marty Rozkopfové.

Autor Michael McKeever, který napsal třináct komedií, devět vážných her a řadu aktovek, obdržel za svá díla několik ocenění. Hra Modrý z nebe byla poprvé uvedena v Miami v Novém divadle v srpnu 1998. Později byla inscenována v několika státech USA, v německém překladu se hrála ve Vídni, Frankfurtu, Heidelbergru a Drážďanech. Ani uvedení na opavskou scénu publikum rozhodně nezklame. Svědčil o tom mimo jiné dlouhotrvající závěrečný potlesk.

Podivat se na originální článek
Odkaz na hru Modrý z nebe

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky