Slezské divadlo Opava

Vánoční koncert divadla je promítán na budovu

(jih), Deník, 22. 12. 2020

Opava – Slezské divadlo věnuje všem svým abonentům, divákům i příznivcům klasické hudby svůj Vánoční koncert Mezi vískou a metropolí. Člověk míní a covid mění, proto ho zájemci nevyslechnou v divadelním hledišti, nýbrž na Horním náměstí, promítnut bude na budovu divadla.

„Vzhledem k nařízení vlády o nemožnosti provozování vokální hudby jsem program sestavil výlučně z instrumentálních kompozic pro komorní orchestr,“ přibližuje program šéf operního souboru Slezského divadla a současně i dirigent divadelního orchestru Vojtěch Spurný.

Zahájí ho pastorální symfonie od kantora a ředitele kůru v Bakově nad Jizerou Jiřího Ignáce Linky, který je mimo jiné autorem dvou pastorálních symfonií, propojujících vliv evropského rokoka a české lidové hudby.

Následovat bude Klavírní koncert D dur uznávaného klasika světové hudby Josepha Haydna. Skladatel nebyl sice zrovna klavírním virtuózem, ale ve svém klavírním koncertu D dur šel vlastní cestou a nezávisle na Mozartovi. Posledním autorem bude Jan Václav Stamic.

Z provinčních českých poměrů se vypracoval až na koncertního mistra orchestru mannheimského kurfiřta, který se stal podle názoru Mozartova otce Leopolda „nejlepším v Evropě“. Jeho interpretační orchestrální styl budil takové nadšení, že publikum doslova zvedal ze sedadel.

Koncert byl zveřejněn 18. prosince na webu, Youtube kanálu divadla a sociálních sítích, naživo bude promítán na budově Slezského divadla mezi 20. a 22. prosincem spolu s vánočními koledami v podání operních sólistů Slezského divadla.

Partneři