Slezské divadlo Opava

Zajímavá rodina na šikmé ploše

Slezské divadlo: komedie Modrý z nebe, autor: Michael McKeever, překlad: Martin Fahrner, scéna a kostýmy: Marta Roszkopfová, režie: Jiří Seydler. Premiéra: 24. září.

Jitka Hrušková, Deník, 3. 10. 2017

Opava – Po přízni řízni. Toto známé úsloví pro děj komedie Modrý z nebe rozhodně neplatí. Příběhem finančně zajištěné (ne)normální rodiny, kterou činohra Slezského divadla v premiéře představila diváků minulou neděli, se jako červená nit táhne evidentní vzájemná soudržnost postav, které si vzájemně přejí jen to nejlepší. V pomalu se rozpadajícím domě žije každá z nich svým vlastním životem. Matka si zásadně odmítá připustit jinou situaci než optimistickou, otec se svým tíživým problémem ujíždí na golfu, tetička poskytuje místním důchodcům erotické telefonní zážitky a na scéně s šikmým sklonem se občas objeví babička, která má být už rok mrtvá. Do rodiny se po osmi letech vrací nic netušící syn se zlatokopecky zaměřenou snoubenkou. Děj vedený citlivou režií vyvolává u diváků smích i hledání toho, v čem je podobný s jejich vlastními rodinami. Všechny postavy vynikají civilním pojetím, plným čisté člověčiny.

Hana Vaňková podtrhuje všeobjímající optimismus i roztržitost matky, která si nedokáže zapamatovat podobu služky a koho delší dobu nevidí, toho považuje za mrtvého, ať jde o matku nebo o psa. Otec Kostase Zerdaloglu přebíjí myšlenky na smrt vytrvalou hrou golfu, při které se cítí být dokonale zdravý a živý. Matčinu sestru vystihuje Ivana Lebedová jako roztomilou stárnoucí tetičku snažící se udělat všem radost buď po telefonu, nebo upečenými dobrotami. Kamila Srubková zvolila divácky atraktivní pojetí babičky a přímo v něm exceluje. Daniel Volný nenásilně vede navráceného syna cestou od příjemné nevědomosti osmi let, strávených cestami po světě, až po nečekaný střet s realitou a Tereza Bartošová mu skvěle asistuje jako zlatokopecká snoubenka. Hra na lísavou kočičku ji dlouho nevydrží a hladce z ní přechází do vlastní hysterické polohy, která ji nakonec přinutí sen o pohodlném životě vzdát. Premiérové publikum se dobře bavilo a dávalo to protagonistům jasně najevo. Pochvalu si zaslouží i zvolená scéna s kostýmy. Opavský činoherní soubor snesl v úvodu nové sezony divákům Modré z nebe s dobře nastavenou laťkou. Bude hezké, když si ji udrží až do jejího konce.

Modrý z nebe

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Michael McKeever
  • Réžie: Jiří Seydler
  • Premiéra: 24. 9. 2017

Partneři