Na oslavu života a tvorby tohoto předního operního tvůrce uvádíme dnes večer jednu z jeho nejslavnějších oper BOHÉMU.
Diriguje Miloslav Oswald a režie se ujala Andrea Hlinková.
A jaký má vztah k Puccinimu právě Andrea Hlinková – „Bohéma, Madame Butterfly, Tosca, Turandot, tohle všechno jsou operní tituly, které jsou pro mne symbolem spojení dokonalé hudby s libretem. Pucciniho hudba je založená na melodice a výrazné dramatičnosti. Vyhrocené situace jsou z hlediska emocí tak silné, že zasáhnou každého člověka. A o to v opeře jde především“.
Zde malé ohlédnutí za Pucciniho tituly, které Slezské divadlo za posledních čtyřicet let uvedlo.
Toscu měli možnost opavští diváci vidět hned třikrát. V roce 1986 v režii Karla Jerneka, v roce 2005 v režii Bohuslavy Kráčmarové a dirigenta Damiana Binettiho.
Zatím naposledy uvedlo Toscu divadlo v roce 2015 v režii Jany Andělové Pletichové s dirigentskou dvojicí Francescem Bottiglierim a Damianem Binettim. Za zmínku jistě stojí, že za roli barona Scarpia byl v tomto roce nominován do užší kategorie opera muži Gustav Beláček.
Operu Madame Butterfly uvedlo Slezské divadlo pětkrát.
Na konci devadesátých let, v roce 1999 pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka, v režii Františka Preislera. V roce 2002 v nastudování s Moravským divadlem Olomouc jako balet, který dirigoval Damiano Binetti. A v roce 2013 v režii Jany Andělové Pletichové, dirigoval Petr Šumník.
Z jednoaktových Pucciniho oper se dvě dočkaly opavského ztvárnění. Byly jí Sestra Angelika a Gianni Schicchi z roku 2008. Opery dirigoval Damiano Binetti a režírovala Jana Andělová-Pletichová.
Není bez zajímavosti, že Slezské divadlo Opava uvedlo – jako jedno z mála divadel v České republice – Pucciniho zřídka uváděnou operu Vlaštovka. V roce 1989 ji dirigoval Petr Škarohlíd a režírovala Jana Andělová Pletichová.