Slezské divadlo Opava

Ve Slezském divadle září dva Jantary

Jitka Hrušková,Deník, 17. 5. 2022

Opava – Opera a činohra si tentokrát nemají co závidět. Prestižní kulturní ocenění Cena Jantar totiž letos patří oběma a to je bezesporu velký úspěch opavského divadla. Z celkem dvanácti nominovaných získala cenu Markéta Böhmová za ztvárnění Hraběnky v Mozartově Figarově svatbě a činohra se může ozdobit jantarem za inscenaci Edmond. Získala ji v kategorii Inscenace roku na velké scéně a ocenění bylo slavnostně předáno v pondělí 25. dubna v ostravské Aule Gong.

Markéta Böhmová upoutala odbornou porotu nejen svým mimořádně kvalitním pěveckým výkonem, ale také způsobem, jakým vytvořila postavu Hraběnky, trpící lidské bytosti i ženy, která dokáže za své důstojnější postavení cílevědomě bojovat. U Edmonda porotu zaujala dokonalá herecká a režijní souhra. Figarova svatba zůstává dál na repertoáru a Edmond se s opavskými diváky rozloučí derniérou ve čtvrtek 26. května od 19 hodin.

„Doufal jsem, že alespoň jeden z našich nominovaných umělců uspěje, ale byl jsem si vědomý obrovské konkurence. O to je náš úspěch cennější a mám z něj obrovskou radost. Věřím, že s námi bude paní Böhmová dál spolupracovat,“ vyznává se z čerstvého pocitu šéf opavské opery Vojtěch Spurný. „Jsem za ocenění moc vděčný, každou sezónu nepřichází. Původně jsem nepočítal s tím, že uspějeme a o to je radost má i souboru větší,“ konstatuje šéf činohry Slezského divadla Seydler.

Předávání Jantaru v Aule Gong bylo tentokrát ve velmi neformálním duchu. Na jevišti vznikla například improvizovaná kavárna, moderátor akce se oblékl v charitativním second handu Moment a s lehce kontroverzním číslem vystoupila kapela Lefineser, tvořená herci, známými hlavně z Komorní scény Aréna. „Moravskoslezský kraj se stal důležitým kulturním centrem a v Ostravě tak vznikl zdravý protipól Praze. Umělci z našeho regionu jsou na velmi vysoké úrovni a Moravskoslezský kraj se mezi ostatními regiony vymyká svou trvalou líhní talentovaných osobností,“ konstatuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Partneři