Slezské divadlo Opava

31. 8. 2020 budou vyhlášeni vítězové Moravskoslezských kulturních Cen Jantar za rok 2019. Slezské divadlo Opava má 2 užší operní a 1 operetní nominaci.

OPERNÍ PĚVKYNĚ ROKU:
JANA SIBERA za roli Violetty Valéry v opeře La Traviata

OPERNÍ PĚVEC ROKU:
JIŘÍ PŘIBYL za roli Kašpara v opeře Čarostřelec

OPERETNÍ PĚVKYNĚ ROKU:
ZUZANA BENEŠOVÁ za roli Denisy de Flavigny v operetě Mamzelle Nitouche

Držíme všem nominovaným palce!
***
JANA SIBERA – SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA A NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ

Giuseppe Verdi: La Traviata. Role: Violetta Valéry. Režie Jana Andělová Pletichová, hudební nastudování Vojtěch Spurný. Premiéra 15. prosince 2019.
Giacomo Meyerbeer: Robert ďábel. Role: Isabella. Režie Dominik Beneš, hudební nastudování Adam Sedlický. Premiéra 13. června 2019.
Jana Sibera v komplexně propracované postavě Violetty postihla vývoj kurtizány od koketní bezstarostnosti přes pojetí lásky jako upřímného citu, vášnivý milostný vztah a dojemnou snahu uhájit si své štěstí proti společenským předsudkům až po dramatickou scénu předsmrtné extáze.
Excelentní výkon podala i v pěvecky náročné velké francouzské opeře, kde úspěšně zvládla vypjatý part dramatického koloraturního sopránu s árií naděje v návrat svého rytíře sicilsky znějící kabaletou i prosebnou kavatinou.

***
JIŘÍ PŘIBYL – SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA
Carl Maria von Weber: Čarostřelec. Role: Kašpar. Režie Lubor Cukr, hudební nastudování Vojtěch Spurný. Premiéra 16. června 2019.
Jiří Přibyl zdařile připojil k bohatému rejstříku svých dosavadních operních rolí postavu Kašpara v opavské inscenaci Weberovy opery Čarostřelec. Prokázal v ní své stále se vyvíjející a stále bohatší pěvecké kvality zejména v krásně barevných a znělých hlubokých tónech svého basbarytonu. Sdělností pěveckého výrazu plně dotvořil obdivuhodné herecké a pohybové ztvárnění této obtížné role.

***

ZUZANA BENEŠOVÁ – SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA
Florimond Hervé, Henri Meilhac a Arthur Millaud: Mamzelle Nitouche.
Role: Denisa de Flavigny. Režie Dominik Beneš. Premiéra 13. října 2019.

Denisa Zuzany Benešové je navenek naivní ctnostná schovanka kláštera, která se nadchla pro divadlo a jde si s pravou dívčí umanutostí a odzbrojující lstivostí za svou láskou. Dvojakou podobu postavy ztvárnila Benešová pěvecky suverénně a prokázala také přirozený komický talent.

Více na: https://www.cenyjantar.cz/

Partneři