Slezské divadlo Opava

Arizona, to je pravých mužů zóna

Jitka Hrušková, Deník, 27. 12. 2017

Slezské divadlo: opereta Arizona Lady, autor Emmerich Kálmán, scéna David Janošek, kostýmy Lenka Polášková, pohybová spolupráce Martin Tomsa, dirigent Petr Šumník, režie Dominik Beneš. Premiéra 17. prosince 2017.

Opava – Česká premiéra bývá pro divadla vždy krokem do neznáma. Uvedením operety Arizona Lady, při které se baví publikum i účinkující, vykročilo Slezské divadlo dobrým směrem. Na zajímavě řešené scéně se odehrává westernový příběh ve valčíkovém rytmu s přesně vykreslenými postavami. Suhnshine ranči vládne energická Lona Farell, kterou při premiéře ztvárnila Lucie Hájková, a její předák Roy v podání Juraje Nociara rozumí víc koním než ženám. Zdeněk Kapl vystihuje šerifa Sullivana jako drsňáka s dobrým srdcem, který rozumí stejně zákonu jako ženám.

Rančer Lopez v podání Dalibora Hrdy je nádherně podlý zlosyn, který krade spoluobčanům koně, fixluje při dostizích a vymýšlí jednu špatnost za druhou. Občas k tomu využívá hamižnou tanečnici Bonitu v podobě nestárnoucí Zdenky Mervové. Příjemným osvěžením je mlakokomická dvojice, tvořená temperamentní podomní obchodnicí Nelly a nerozhodným kovbojem Chesterem v podání Barbory Čechové a Michaela Skalického. Hvězdou inscenace lze nazvat koně Arizona Lady v podobě Michala Stalmacha, kterého premiérové publikum doslova milovalo. Figuru má propracovanou do detailů včetně kroků i pohazování hlavou a vede ji dějem s lehkostí, která mimo jiné dovoluje improvizovat. Protagonista si za ni kromě potlesku rozhodně zaslouží hrst cukru a dvojitou dávku naklíčeného ovsa. Pokud se v prvním jednání podaří trochu víc rozpohybovat sbor, nebude mít inscenace chybu.

Arizona Lady

  • Žánr: Opereta
  • Autor: Emmerich Kálmán
  • Dirigent: Petr Šumník
  • Libreto: Alfred Grünwald a Gustav Beer
  • Režie: Dominik Beneš
  • Premiéra: 17. 12. 2017

Partneři