Slezské divadlo Opava

Cyrano ve Slezském divadle

(tep), Region, 11. 1. 2022

V letošním roce se odehraje deset premiér

Opava – Desítku premiérových titulů letos uvede Slezské divadlo v Opavě. První z nich je na programu hned tuto neděli 16. ledna v 19 hodin. Diváci zhlédnou inscenaci Cyrano z Bergeracu, která pojednává o přátelství, lásce, válce i smrti. Nebudou ochuzeni ani o šerm.

Mnozí o Cyranovi z Bergeracu tvrdí, že je to nejkrásnější text, jaký byl kdy pro divadlo napsán, a že Cyrano je zřejmě nejefektnější hereckou postavou. „V lednové premiéře činoherního souboru si můžete ověřit, zda tento názor budete sdílet či nikoli. Jisté ale je, že Cyrano „udělal“ hvězdu první velkosti ze svého autora – mladého, do té doby nepříliš úspěšného básníka Edmonda Rostanda,“ přibližuje dramaturgyně Alžběta Matoušková s tím, že myšlenka na hru o Cyranovi zrála v Rostandovi zřejmě už od dob studií. „Živě se tradovala legenda o Cyranově obřím nosu, nezkrotné povaze a šermířském umění. Jeho údajná zdrženlivost vůči ženám pak pomohla autorovi vytvořit milostný trojúhelník a centrální zápletku. Cyrano totiž pomáhal svému soku Kristiánovi získat přízeň milované ženy tím, že jeho jménem píše milostné dopisy. Do cesty však postavil autor milencům překážku, kterou byl intrikánský hrabě de Guiche, jenž chtěl Roxanu pro sebe. A příběh byl na světě,“ popisuje děj Alžběta Matoušková.

Dvě předpremiéry Cyrana proběhly již loni v létě

Světová premiéra Cyrana se konala 27. prosince 1897 v pařížském divadle Porte Saint-Martin a okamžitě se stala hitem. Opavská inscenace byla ve Slezském divadle kvůli pandemii odkládána, nakonec měla dvě předpremiéry minulý rok v srpnu. K většímu počtu diváků se ale dostává až nyní. „Pod režijním vedením uměleckého šéfa Jiřího Seydlera uvidíte celý činoherní soubor posílený o několik hostů. V titulní roli se představí Martin Valouch, Kristiána hraje Daniel Volný a v roli Roxany alternují Andrea Zatloukalová a Soňa Křepelová. Výtvarné řešení je dílem scénografa Michala Hejmovského a kostýmy navrhl Tomáš Kypta,“ vyjmenovává dramaturgyně a dodává: „Přijďte se podívat a nechte se vnést do světa, kde nad ústupky, přetvářkou, hloupostí, zbabělostí a lží vítězí Cyranův čistý štít.“

Diváky čeká Rigoletto, Revizor a Don Giovanni

A na jaké další premiéry se diváci v následujících měsících mohou těšit? V únoru operní soubor představí Verdiho Rigoletto, v březnu herci v komedii kanadského tvůrce Norma Fostera Za dveřmi kanceláří ztvární páteční odpoledne na šesti různých pracovištích. Duben bude patřit veselé operetě Polská krev, v květnu se na divadelních prknech odehraje Gogolův Revizor a v červnu Mozartův Don Giovanni. Po divadelních prázdninách se na září chystá premiéra komedie o nevinné přátelské pomoci Můj nejlepší kamarád, v říjnu divadlo ovládne oratorium Georga Friedricha Händela Zaslíbená země. V listopadu pak diváci prostřednictvím hry Lenky Lagronové Jako břitva poznají Boženu Němcovou, jak ji ještě nikdy neviděli, a prosincovou premiérou bude francouzská operní komedie s hudbou Bedřicha Smetany Dvě vdovy.

CYRANO Z BERGERACU

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Edmond Rostand
  • Režie: Jiří Seydler
  • Premiéra: 30. 1. 2022

Partneři