Slezské divadlo Opava

Dalskabáty, hříšná ves jsou o dobru a zlu, které je jen v nás

Kateřina Bauerová, 5+2 dny, 17. ledna 2013

Opava – Námět hry o „zapomenutém čertovi“ Trepifajkslovi autora Jana Drdy si každý spojí s televizní adaptací s Jiřinou Bohdalovou a Jaroslavem Moučkou v hlavních rolích. Divadelní verze opavského souboru hru oživila nadhledem, humorem a vírou v to lepší v nás. „Upravovaly se texty, ale v podstatě se držíme původní předlohy,“ říká režisér Jakub Nvota.
Drdova hra je podle něj o dobru a zlu, které je jen v nás, a ne v nebi a v pekle. „A také o věčné blbosti lidské. Vypovídá velmi vtipně o tom, jací občas jsme i my sami,“ komentuje Nvota.

Hostující režisér s opavským divadle spolupracuje poprvé. „Oslovili jsme jej i přesto, že jsme ho osobně neznali, ale měli jsme na něj výborné reference,“ vysvětluje dramaturgyně činohry Alžběta Matoušková.

Do hlavních rolí režisér obsadil Hanu Vaňkovou a Martina Valoucha. „Ta volba se tak nějak vykrystalizovala během našeho seznamování. Celkově musím říct, že se mi s opavským souborem pracuje velmi příjemně, je to sehraný soubor a herci v něm na sebe slyší,“ zhodnotil.

Dalskabáty představují českou vesnici, kde poklidně žijí obyčejní lidé. „Belzebubu, vládce pekel, tedy vyhlásí poplach, protože v Dalskabátech už nikdo nehřeší, a peklo tím pádem nezískává nové přírůstky. Čert, který měl ve vesnici strašit a nabádat lidi k hříchu, na své poslání už dávno rezignoval; místo aby strašil, tak si v chaloupce u lesa loví ropuchy. Peklo za ním proto vyšle doktora Ichturiela, aby ho potrestal a aby obyvatele Dalskabátů přivedl znovu na cestu nepravosti. Ichturiel se tedy přestrojí za nového faráře, který se má obce ujmout,“ popisuje děj Matoušková.

„Mým úkolem je přivést obyvatele obce Dalskabáty k hříchu. Mám na to různé metody, peníze ale především, protože peníze jsou děti pekla,“ přibližuje svou roli čerta Ichturiela Daniel Volný.

Jeho „nadřízený“ kníže Belzebub v podání Drahomíra Ožany k tomu dodává, že i tady dobro nakonec zvítězí nad zlem a čerti jsou po zásluze potrestáni.

Pohádková komedie je podle dramaturgyně vhodná pro děti zhruba od deseti let. „Ty menší neporozumí některým náznakům a narážkám, zejména při navádění k hříchům, ty jsou spíše určené pro dospělé. Není to prvoplánově pohádka pro děti, ale rodinná hra,“ dodává.

Dalskabáty, hříšná ves aneb zapomenutý čert

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Jan Drda
  • Režie: Jakub Nvota j.h.
  • Premiéra: 13. 1. 2013

Partneři