Slezské divadlo Opava

Derniéra měla vzácného hosta

Jitka Hrušková, Deník, 23. 4. 2019

Arizona Lady docválala minulou neděli do cíle a ozdobou derniéry byla Yvonne Kálmán, dcera slavného skladatele Emmericha Kálmána.

Opava – Paní Kálmán je i předsedkyní správní nadace, pečující o odkaz operetního díla Emmericha Kálmána na celém světě. Na závěrečné děkovačce pozdravila všechny účinkující i diváky a poděkovala opavským inscenátorům za mimořádně zdařilé provedení posledního díla jejího otce. Zdůraznila potěšení nad tím, že opavský soubor navázal na slavnou tradici v tak vysoké kvalitě, a také přesvědčení, že Slezské divadlo bude v uvádění operet jejího otce pokračovat. Proč ne, na opavských prknech se jen během předchozích sezón vystřídala Čardášová princezna s Cirkusovou i s Hraběnkou Maricou. Opavské premiérové uvedení operety Arizona Lady v prosinci 2017 bylo ve světě teprve třetím a současně druhým novodobým na evropském kontinentu.

Uvedeno bylo ve Slezském divadle jako česká premiéra s novým originálním překladem dialogů a textů písní.

Během poutě divadelním repertoárem jí tleskalo téměř pět tisíc diváků. Derniérou ji slavnostně protáhli Barbora Řeřichová (Lona Farrel), Alexander Vovk (Harry Sullivan), Rudolf Medňanský (Chester Kingsbur jr.), Barbora Čechová (Nelly Nettleton), Juraj Nociar (Roy Dexter), Dalibor Hrda (Lopez Ibanez), Zdeněk Kapl (Jim Slaughter), Evžen Trupar (Bill Sanders), Zdenka Mervová (Bonita) a Michal Stalmach (Cavalla). Divadelní orchestr vedl Vojtěch Spurný.

Maďarský operetní skladatel Emmerich Kálmán opustil pro židovský původ v roce 1938 Vídeň a odjel do Paříže, odkud zamířil do Ameriky a krátce žil i v Hollywoodu. Jeho první manželka Paula Dvorak zemřela a druhou ženu, ruskou emigrantku Věru Makinskou, si vzal dokonce dvakrát. Jeho život tudíž operetu trochu i připomínal. Po válce se Kálmánovi vrátili do Paříže, kde skladatel zemřel roku 1953 ve věku jedenasedmdesáti let. Jeho nejmladší dílko, Arizonu Lady, dokončil jeho syn Charles a světovou premiéru mělo roku 1954 ve švýcarském Bernu.

 

 

 

Arizona Lady

  • Žánr: Opereta
  • Autor: Emmerich Kálmán
  • Dirigent: Petr Šumník
  • Libreto: Alfred Grünwald a Gustav Beer
  • Režie: Dominik Beneš
  • Premiéra: 17. 12. 2017

Partneři