Slezské divadlo Opava

Divadelní klub stále bojuje o existenci

(jih), Deník, 2. 11. 2021

Opava – Zaměstnanci Slezského divadla si ho v roce 1981 sami vybudovali. Býval místem schůzek návštěvníků divadla před premiérami, pořádaly se v něm komponované večery nebo besedy a diváci se tam mohli po představení setkávat s herci. Prostor Divadelního klubu byl sice velmi komorní, ale to na závadu nebylo, protože divadelníci i diváci v něm mívali k sobě blíž.

V devadesátých letech se dokonce stal další scénou Slezského divadla a pod názvem Malá scéna měl do roku 1993 své předplatné. Stále se horšící technický stav budovy s praskajícími stěnami, shnilým krovem i padající omítkou všechny aktivity bohužel zastavil.

Jednání o generální rekonstrukci objektu byla zahájena ještě s ministrem kultury Danielem Hermanem, ale některé věci se do konce jeho funkčního období vyřešit nepodařilo

Nový ministr Antonín Staněk v Opavě jednal s tehdejším primátorem Radimem Křupalou a řeč se týkala i Divadelního klubu. Ministr slíbil, že se bude v záležitosti divadelního klubu osobně angažovat, ale opět zůstalo jen u slibu. „Divadelní klub bude v našem celkovém investičním plánu,“ slíbil do třetice současný primátor Tomáš Navrátil. Podle plánů opavské radnice měly spolu s opravami bývalého Divadelního klubu v roce 2018 začít i první kroky k proměně širšího prostoru okolo Slezanky. Míček však zůstal ležet na hřišti ministerstva kultury.

Opavský magistrát se začal osudem Divadelního klubu zabývat znovu v souvislosti s plánovanou demolicí Slezanky na Horním náměstí. „Vznikla studie na rekonstrukci Divadelního klubu, který má být součástí víceúčelového sálu, postaveného v tomto prostoru,“ informuje primátorův náměstek Petr Orieščik. Nezbývá než doufat, že alespoň tento slib bude konečně naplněn.

Partneři