Slezské divadlo Opava

Divadlo otevře v červnu

(tep), Region, 25. 5. 2021

Chystají se i dvě akce na hradeckém zámku

Opava, Hradec – Brány Slezského divadla se po nekonečně dlouhé pauze otevřou svým divákům a příznivcům. První přestavení, inscenace Edmond, se odehraje v exkluzivní předpremiéře ve čtvrtek 10. června v 19 hodin. Hra bude věnována opavským zdravotníkům, kteří to po celý náročný rok nevzdali. Slavnostní otevření pro veřejnost pak proběhne v neděli 13. června, opět v 19 hodin.

V rámci slavnostního otevření vystoupí sbor opavské opery, o který dlouhodobě pečuje sbormistryně Kremena Pešakova. Dramaturgie koncertu klade důraz na zlatý fond české sborové tvorby, tentokrát zcela mimo operní repertoár. Návštěvníci se mohou těšit na Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka, deset zpěvů pro ženský sbor se čtyřručním klavírem Josefa Suka a nejslavnější kantátu Bohuslava Martinů Otevírání studánek. Ve čtvrtek 17. června je od 19 hodin na programu populární komedie Zítra to roztočíme, drahoušku, v neděli 20. června na Horním náměstí zazní nejslavnější operní a operetní melodie v podání sólistů, sboru, orchestru a baletu. „Můžete se těšit na Sbor Židů z Verdiho opery Nabucco, árii toreadora z Bizetovy Carmen, kuplet Adély ze Straussovy opery Netopýr a mnoho dalšího,“ přibližují program zástupci divadla. Komponovaný scénický koncert před divadelní budovou začíná ve 20 hodin a potrvá šedesát minut.

Před divadlem se v sobotu 26. června odehraje také pohádka Královna Koloběžka první. V pátek 25. června na Horním náměstí proběhne i ochutnávka Smetanovy Prodané nevěsty. Operu v celé své kráse pak bude možné zhlédnout ve čtvrtek 1. července na zámku v Hradci nad Moravicí, kde v hlavní roli vystoupí stálý host Slezského divadla, členka Národního divadla v Praze Jana Sibera. V pátek 2. července na nádvoří Červeného zámku ožije známý muzikál Noc na Karlštejně. „Tyto dvě uvedené inscenace budou hřebem letošní sezony, která neproběhla zcela podle našich představ. O to větší to bude,“ informuje o zámeckých akcích Kristýna Formánková ze Slezského divadla a dodává: „Pivo poteče proudem. Koláče budou vonět až před zámek. A preclíky budou obzvláště vypečené. Tak proč bychom se netěšili? Přeneseme vás do české vesnice, kde se o komické momenty postará dohazovač Kecal, koktavý Vašek, energická Mařenka a chytrý Jeník. Přivítá vás sám Bedřich Smetana a objeví se i prezident Masaryk. No a muzikálová klasika Noc na Karlštejně prožitá v Hradci nad Moravicí s nasvícením zámku a legendárními melodiemi, které budou znít až „do věží“, budou parádním nastartováním prázdnin pro celou rodinu.“ Zástupci divadla věří, že repertoár uspokojí všechny diváky. Ochuzení nebudou ani předplatitelé, pro které se bude opět hrát začátkem nové divadelní sezony v září. „Vše pochopitelně proběhne za podmínek uložených ministerstvem kultury,“ uzavírá Formánková. Bližší informace zájemci naleznou na webových stránkách Slezského divadla, kde současně bude i spuštěn prodej vstupenek na zmiňovaná představení.

Partneři