Slezské divadlo Opava

Divadlo uvede Polskou krev

(tep), Region, 19. 4. 2022

Opava – Bezesporu nejznámější českou operetou je Polská krev, kterou složil skladatel Oskar Nedbal na libreto Leo Steina z Vídně. Operní soubor Slezského divadla ji premiérově uvede v neděli 24. dubna v 19 hodin.

Polská krev prošla od své veleúspěšné premiéry v roce 1913 ve Vídni celou řadou úprav. V českých zemích ji diváci poprvé viděli 26. Prosince téhož roku v Městském divadle v Plzni. Během další sezony operetu hrálo 237 divadel po celém světě. Námět vychází z Puškinovy povídky Slečna selka. „Nedbal na něj přišel náhodou, když jej na text upozornila jeho druhá žena Marie. Ta si povídku četla během cesty do Ruska. Říká se, že velkou část Polské krve složil Oskar Nedbal ve vesničce Kamenná Lhota nedaleko Tábora, kam jezdil na letní byt,“ říká operní režisérka s tím, že Polská krev patří mezi nejslavnější a nejhranější tituly svého žánru. „Raritou je její složení. Má ruskou předlohu, zachycuje polské prostředí a českou hudbu vyplňuje rakouské libreto. Opereta se stala velice oblíbenou a byla mnohokrát nastudována v řadě operetních i operních divadel. Dostala se i před televizní a filmové kamery,“ popisuje Pletichová.

Děj začíná na plese ve Varšavě, kde se setkává hrabě Baraňski, žijící bujarým životem, s dávným rodinným přítelem Zarembou. Zarembovým přáním provdat za Baraňského svou dceru Helenu, ten ale odmítá. Nechává se slyšet, že Zarembova dcera nepřekročí práh jeho domu, což Helenu velice urazí a s pomocí přítele Popiela vymyslí plán. Nechá se najmout na Baraňského hospodářství jako hospodyně, poté vyžene jeho pochybné kamarády a zachrání jej před úpadkem. Samozřejmě nechybí šťastný konec. „Známé melodie, například Jste kavalír, to vím, Jsem diplomat, Krakowiak, Dobrá že víla tě posílá k nám, Heleno, Heleno, já hořím hned, Blondýnky něžné, Jednadvacet a další, vás určitě potěší, vykouzlí vám úsměv na tváři a vaši duši zaplaví pohoda,“ konstatuje operní režisérka. Polskou krev připravil inscenační tým ve složení dirigenti Tomáš Hanák a Petr Šumník, režisér Dominik Beneš, scéna a kostýmy Zuzana Přidalová, choreografie Martin Tomsa, sbormistryně Kremena Pešakova a vedoucí hudební přípravy Libuše Vondráčková. V hlavních rolích se představí Juraj Nociar, Barbora Čechová, Dalibor Hrda, Jiří Přikryl, Michael Skalický, Vít Šantora, Katarína Jorda, Zdenka Mervová, Tereza Kavecká a další.

POLSKÁ KREV

  • Žánr: Opereta
  • Autor: Oskar Nedbal, Leo Stein
  • Dirigent: Tomáš Hanák, , Petr Šumník
  • Režie: Dominik Beneš
  • Premiéra: 24. 4. 2022

Partneři