Slezské divadlo Opava

Do komedie REVIZOR naskočila nová posila

ROZHOVOR:
Do komedie REVIZOR naskočila nová posila

Dramaturgii Slezského divadla Opava se podařil husarský kousek, a to přivézt na prkna divadla divadelní herečku Lucii Domesovou (64). Ta si zahraje roli Jeleny Petrovny Chlopovové – školní inspektorky, která je jednou z postav Gogolova Revizora. Doslova rychlý záskok přijala herečka za nečekaně onemocnělou Ivanu Lebedovou.

Co vás v mládí vedlo na prkna, která znamenají svět?
Já jsem z divadelní rodiny. Můj táta byl divadelní režisér Hugo Domes, byl režisérem ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti a maminka byla televizní režisérka, Eva Hallerová. Milovala jsem atmosféru divadla v Hradišti. Maminka mě do televize moc nebrala, tak jsem znala spíš tu vůni divadelních šminek, než kouzlo televizních kamer. Když jsem řekla, že bych ráda zkusila zkoušky na konzervatoř, maminka moc ráda nebyla, ale nebránila mi. Táta byl rád, ale řek mi: „Rozmysli si ale, jestli ti nebude vadit, když budeš celý život někde v oblastním divadle, to se ti totiž klidně může stát a nesmí tě to nikdy štvát.“ Bez velkého přemýšlení jsem si tehdy odpověděla, že by mi to nevadilo. A docela s radostí po těch mnoha letech můžu dnes říct, že jsem odpověděla správně. Strávila jsem vlastně celý život v divadle v Karlových Varech a kdyby tam vedení města před lety nezrušilo stálý činoherní soubor, byla bych tam možná ještě dnes.

Co se vám na postavě školní inspektorky v Revizorovi nejvíce líbí, naopak co nelíbí?
V Gogolově Revizorovi jsem nikdy předtím nehrála. Za sobotu a neděli, které jsem měla na naučení role ve vaší inscenaci, jsem vztah získat nestihla. Byl to docela rychlý záskok, tak jsem se soustředila na přesné narážky pro sebe a co možná nejpřesnější svoje repliky. Zatím jsem soustředěná především na svůj text a kolegy, abych nerušila jejich akce a vstupovala do děje ve správný čas!

Jaké role máte ráda, vidíte se spíše v komediích nebo dramatech?
Asi neumím říct, jestli mám raději komedii nebo drama. Důležité pro mě vždycky bylo, s kým jsem na inscenaci nebo roli pracovala. Snad jsem i pár komických rolí za svůj život zahrála a snad i docela úspěšně, ale vždycky to určitě bylo společné dílo s panem režisérem či kolegy, se kterými jsem pracovala. Dramatické role se hrají asi snadněji, tam se hledá hlavně pravda. Komická situace se musí důmyslně vystavět a načasovat. A správně načasovat vtip, to je umění. To mě jednou krásně školil pan Václav Postránecký, který to fakt cítil a uměl načasovat perfektně. Jednou jsem mu totiž do nějakého fóru nešetrně skočila a pointu pokazila! Tak mi to teda dal! Ale velké díky za to! On to opravdu uměl!

Spolupracovala jsem někdy před tím se Slezským divadlem nebo znáte se s někým z herců divadla?
Se Slezským divadlem jsem nikdy nespolupracovala. Byla jsem celý život na tom západě Čech. Jednou jsem hrála taky podobně bláznivý záskok v Českém Těšíně, a to je asi tak vše. Do vašeho Revizora mě o záskok požádal umělecký šéf, pan Jiří Seydler. Byli jsme spolu pár let Karlových Varech.

Na závěr bych chtěla poděkovat kolegům v Revizorovi, kteří se o mě na jevišti skvěle starají, posunují mě na správná místa, případně dají najevo, že ta narážka, která právě zazněla, byla ta moje! Nedělají okolo mě žádnou vědu, baví se a mě vzali mezi sebe. A je mi mezi nimi dost hezky. Je fajn, že se i při záskoku dokážu u situací pobavit s nimi. Ale je to hlavně jejich zásluha. Pomáhají, ale ani mě nešetří, dokážou si udělat legraci i ze mě. Díky moc, je to pro mě moc příjemné setkání.

S novou hereckou posilovou činoherního souboru Slezského divadla se diváci mohou potkat již dnes 15. září 2022 v 19.00 hod.

ZDROJ: https://www.divadlo-opava.cz/hra/revizor/

Kontakt pro média:
Mgr. Barbora Šenfeldová
mobil: (+420) 724 091 113
e-mail: senfeldova@divadlo-opava.cz
web: www.divadlo-opava.cz

REVIZOR

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol
  • Režie: Zetel
  • Premiéra: 22. 5. 2022

Partneři