Slezské divadlo Opava

Drahomíre Ožano – sbohem

(jih), Deník, 25. 1. 2022 

Opava – Jedna opona bývá pro herce poslední a ta se teď spustila pro herce, režiséra a dramatika Drahomíra Ožanu. Po delší těžké nemoci zemřel ve čtvrtek 20. ledna ve věku 89 let.

Během svého působení ve Slezském divadle patřil k těm hercům, na které se takzvaně „chodilo“ a jeho charakteristický projev byl všestranný – od komedie po těžké drama. Na uměleckém kontě má zhruba 350 činoherních i muzikálových postav, režijně postavil šestnáct pohádek a dvě napsal, vytvořil klubové pořady, účinkoval ve filmu a našla si ho i televize.

Ostravský rodák začínal svou divadelní dráhu v domácím Městském divadle mladých a následně prošel divadly v Novém Jičíně a Šumperku.

Jako šestadvacetiletý pak natrvalo zakotvil v činohře opavského divadla, kterému zůstal už věrný až po odchod do důchodu. K hostování se na jeho prkna vrátil ještě v postavě nestora rodiny, které se týkala inscenace hry Rodinná slavnost s premiérou 20. března 2016.

V Kačerově filmu Město mé naděje ztvárnil ústřední postavu a na televizních obrazovkách ho diváci viděli v inscenacích Ohrožené město (1979), Mimořádný případ (1989), Mládí na prodej (1991) nebo v seriálech Stavy rachotí (1983), Advokát ex offo (1988) a Arrowsmith (1997). Drahomír Ožana byl kromě svých uměleckých schopností i oblíbeným společníkem, který legraci nezkazil a s ničím se příliš „nepáral“.

S ním odešel jeden z posledních známých opavských hereckých bardů dob minulých, ale jen fyzicky. Z mysli divadelních pamětníků ani přátel nezmizí.

S dodržením všech nařízených podmínek se s ním může veřejnost rozloučit v pátek 28. ledna od patnácti hodin tam, kde to miloval – na jevišti Slezského divadla.

Partneři