Slezské divadlo Opava

Dvě opery plné vášně a emocí

Peter Horváth, Region Opavsko, 19.2.2019

Opava
Rovnou dvě opery plné vášně, žárlivosti a emocí – Aleko a Komedianti – zhlédli diváci v nedělní premiéře ve Slezském divadle. Jako první zazněla opera Aleko. Jejím autorem je klavírní virtuos ruského původu Sergej Rachmaninov, který dílo napsal v roce 1892.
Děj opery Aleko pojednává o cikánech, kteří si založili tábor. Divák v hledišti může cítit jejich nespoutanost a radost z kočovného života. Sledujeme vzpomínky starého cikána, který vypráví svůj vlastní nelehký příběh. Dozvídáme se, kdo je Aleko – starší partner dcery starého cikána, který má záhadnou minulost a chová se k jeho dceři Zemfiře velice urputně. Alekova manželka není v myšlenkách ani ve skutcích čistá. Když se to Aleko dozví, vše nabírá rychlý spád.
Jako druhá byla opavskému publiku představena opera Komedianti. Tuto hru také v roce 1892 napsal Ital Ruggiero Leoncavallo. Do vesnice přijíždí kolona plná komediantů – lidí, kteří jsou na jevišti vždy s širokým, i když namalovaným úsměvem na tváři. Vesničané se na podívanou těší, ale netuší, co se odehrává v pozadí celé hry, kterou po bohoslužbě uvidí. Když se představení v kočovném divadle mění ve vyřizování účtů, komedie končí. Publikum zůstává v němém úžase a na potlesk nezůstává místo. V hlavních rolích se představili Barbora Řeřichová a Juraj Nociar, kteří zazpívali jednu z hlavních rolí v každé opeře. Dále můžeme vidět a slyšet výborné výkony v podání těchto jmen – Šárka Maršálová, Jiří Přibyl, Yevhen Šokalo, Pavel Klečka, Peter Svetlík, Alexander Vovk. Tato spolupráce sólistů, orchestru, sboru, baletu Slezského divadla Opava a operního studia Písnička je jedním z vrcholů toto sezóny.

Aleko / Komedianti

  • Žánr: Opera
  • Autor: Sergej Rachmaninov / Ruggiero Leoncavallo
  • Dirigent: Petr Šumník
  • Libreto: Vladimir Nemirovič-Dančenko, Ruggiero Leoncavallo
  • Režie: Jana Andělová Pletichová
  • Premiéra: 17. 2. 2019

Partneři