Slezské divadlo Opava

Dvě opery skončí vraždou

(tep), Region Opavsko, 12. 2. 2019

Divadlo uvede hry Aleko a Komedianti

Opava Dvojí kulturní zážitek čeká během jednoho večera návštěvníky Slezského divadla. V neděli 17. února budou mít premiéru hned dvě opery – Aleko a Komedianti. Ačkoliv autoři jsou každý jiný, mají společného jmenovatele. Obě díla jsou protkána žárlivostí, která vždy skončí vraždou.
Autorem jednoaktové opery Aleko je ruský hudební skladatel Sergej Rachmaninov. Operu napsal v roce 1892, když mu bylo 19 let. Vytvořil ji za 18 dní jako absolventskou práci na moskevské konzervatoři a záhy získala ocenění jako nejlepší práce roku 1892. ruské libreto napsal Vladimir Ivanovič Němirovič Dačenko. Diváci budou svědky romantického milostného dramatu z prostředí tábora cikánů na námět novely Alexandra Sergejeviče Puškina. Děj se odehrává v Moldávii, v hlavní zápletce se řeší útěk šlechtice z dobré společnosti za svobodou do cikánského prostředí. hrdina touží po svobodném životě, ale není schopen dát svobodu dívce, která ho už nemiluje.
Operu komedianti napsal na vlastní libreto podle skutečné události italský hudební skladatel Ruggero Leoncavallo. Premiéra se uskutečnila taktéž v roce 1892 v Miláně. Skutečný příběh se odehrál 15. srpna 1865 v jedné vesnici v Kalábrii při produkci kočovné divadelní společnosti. i zde se řeší milostný příběh, který nakonec skončí dvojí vraždou. Stejně jako Aleko, také Komedianti slavili okamžitý úspěch a stali se součástí trvalého operního repertoáru. Ve Slezském divadle se inscenací dirigentsky ujal Petr Šumník, režie Jana Andělová Pletichová a Ondřej Bartoš. Začátek je v 19 hodin.

Aleko / Komedianti

  • Žánr: Opera
  • Autor: Sergej Rachmaninov / Ruggiero Leoncavallo
  • Dirigent: Petr Šumník
  • Libreto: Vladimir Nemirovič-Dančenko, Ruggiero Leoncavallo
  • Režie: Jana Andělová Pletichová
  • Premiéra: 17. 2. 2019

Partneři