Slezské divadlo Opava

FIDLOVAČKA – středa 3. října 2018 od 19 hodin

hudební komedie s živou kapelou a myslím roztomilým dějem a spoustou legrace

FIDLOVAČKA

středa 3. října 2018 od 19 hodin

 

v rámci 61. ročníku festivalu Bezručova Opava hostuje Slovácké divadlo Uherské Hradiště

 

Režie hry Josefa Kajetána Tyla a Františka Škroupy, ve které poprvé zazněla česká hymna, se ujal ředitel divadla Michal Zetel.

Michal Zetel, ředitel, umělecký šéf, režisér, herec / podílel se na založení Divadla Tramtarie v Olomouci a založil Buranteatr v Brně

V následujícím rozhovoru prozradil, co o Fidlovačce během zkoušení zjistil i proč si hru vybral.

Pomalu, ale jistě se blíží premiéra Fidlovačky, posledního titulu předplatného na rok 2017/2018. Před časem, když divadlo předplatné teprve představovalo, jste řekl, že chcete zjistit, zda je Fidlovačka dobrá hra. Co jste zjistil?

Zjistil jsem, že je to dobově poplatné dílo, které z hlediska jazyka, dialogů a způsobu vyprávění poněkud zastaralo. Na druhou stranu mám pocit, že se Tylovi, ať již vědomě či nevědomě, podařilo vykreslit řadu typicky českých vlastností a způsobu konání kolem nás. Za zmínku také stojí fakt, že téměř polovina hry je

v němčině, což myslím málokdo ví.

Není tajemstvím, že o Fidlovačce se v minulosti psalo jako o hře umělecky bezcenné a svou pozici v divadelním světě si asi musela tak trochu vydobýt. Proč jste si ji vybral vy?

Jednak abych si tu bezcennost ověřil na vlastní kůži a také proto, že je Fidlovačka zejména ve školském prostředí vnímána jako součást korpusu národního literárního pokladu a v jistém smyslu i jako umělecké dílo spjaté s podstatnými základy české státnosti. Ale nikdo ji vlastně nezná. A stejně jako máme nejistý vztah ke hře, ze které pochází naše národní hymna, máme, myslím, nejistý vztah i k naší státnosti a národu. Chtěl jsem na tento fakt upozornit a sám si o tom popřemýšlet.

Zaujal mě plakát k inscenaci, na kterém je Štěpán Goiš a Vladimír Doskočil jako Bětuška a Mareš pod pražským Nuselským mostem. Chápu správně, že je to odkaz na místo, kde se dřív ševcovská slavnost Fidlovačka konala, anebo budou mít Nusle v inscenaci ještě další význam?

Ano, děj hry se odehrává v Nuslích a my jej tam také situujeme. Přítomnost mostu ztělesňuje naši domněnku, že v oněch Nuslích se toho za těch 180 let zase tak mnoho nezměnilo. Na scénické ztvárnění této myšlenky si ale diváci budou muset počkat až na premiéře.

Dramaturg a teatrolog Ivo Osolsobě Fidlovačku přirovnává ke slavnému muzikálu West Side Story. Je to podle vás adekvátní přirovnání a co mají slavný muzikál a česká fraška vlastně společného?

Myslím, že by to tak šlo říci, ovšem toto srovnání platí asi tak, že český a americký prezident jsou majitelé nemovitosti. Ten český ovšem vlastní chalupu na Vysočině, ten americký mrakodrap na Manhattanu. Společné téma je milostná zápletka dvou mladých lidí, kterým rodiny nepřejí, a to z velmi pofidérních důvodů. Ano, líbí se mi to: Fidlovačka je taková „Westka po česku“.

Na závěr, proč by se podle vás měl jít člověk-divák na Fidlovačku podívat?

Jednak aby si ověřil a sám rozmyslel vše výše řečené. Ale také proto, že je to především hudební komedie

s živou kapelou a myslím roztomilým dějem a spoustou legrace. A navíc je ve Slováckém divadle, a tam by myslím měl divák vidět všechno, protože naši herci jsou skvělí.

Děkuji za rozhovor a zlomte vaz!

Video:

Partneři