Slezské divadlo Opava

Filipův britský humor potěšil

(mk), Region, 23. 1. 2018

OpavaNedělní premiéra komedie Jak je důležité míti Filipa potěšila všechny příznivce klasického anglického humoru. Autor nestárnoucího díla, anglický dramatik, prozaik a básník irského původu Oscar Wilde tak v podání činoherního souboru Slezského divadla znovu potvrdil své vynikající kvality.

Tyto kvality mimo jiné umocnilo režijní pojetí Ireny Žantovské, která dovedla podtrhnout a zdůraznit lehkost a hravost této více než sto let staré, chytré, konverzační komedie. Režijnímu pojetí odpovídala rovněž půvabná výprava Dany Hávové včetně svěžích kostýmů.

S velkou a viditelnou chutí se záměrům režisérky a dramaturgyně (Alice Olmová) podřídili všichni účinkující. Hvězdou večera se beze sporu stala Ivana Lebedová v perfektně „střižené“ roli vypočítavé a panovačné lady Bracknellové. Skvěle jí však sekundovali Tereza Bartošová coby baronesa Gvedolina, Daniel Volný jako John (Filip) Worthing a Michal Stalmach v roli Algernona Moncrieffa. Skvělou sestavu doplnila hostující Anna Polcrová, která s šarmem ztvárnila „malou“ schovanku Cecílii. Dlouhotrvající závěrečný potlesk však patřil rovněž Kostasovi Zerdaloglu, který si s chutí zahrál kanovníka Chasubleho, i Kamile Srubkové v roli jeho ctitelky, vychovatelky slečny Prismové. Půvab anglického humoru každým svým slovem a gestem ještě zdůraznili také Martin Valouch a Jakub Stránský (komorníci Merriman a Lane). Zdařilou inscenaci na scéně Slezského divadla příjemně zarámovala hudba Tomáše Reindla a pohybová spolupráce Martina Tomsy. Každý, kdo v divadle ocení svěží a vtipnou zábavu, by si rozhodně neměl nechat tuto komedii ujít.

 

 

Jak je důležité míti filipa

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Oscar Wilde
  • Režie: Irena Žantovská
  • Premiéra: 21. 1. 2018

Partneři