Slezské divadlo Opava

Hra je návodem, jak (ne)dělat pasáka své ženy

Jitka Hrušková, Deník, 28. 11. 2017

Slezské divadlo: hra Všechno na zahradě, autor: Edward Albee, překlad: Dana Hábová, scéna a kostýmy: Marta Roszkopfová, režie: Michal Przebinda.

Opava – Prodám svou sebeúctu. Značka Zahrada. Tak nějak vyznívá černá groteska Všechno na zahradě v podání činoherního souboru. Vypráví o tom, že peníze jsou vždy až na prvním místě. Některé člověka osvobozují, jiné ho svazují a právě v tomto dilematu se pohybuje ústřední dvojice Richard a Jana. Sabina Muchová (Jana) se úspěšně přehrává z polohy komické do dramatické a docela jí to v ní sluší. Své hrdince dává dostatek prostoru k hledání východiska z finančních problémů do života podle představ svých i svého okolí. Na rozdíl od satelitních „slepic“ má ještě svědomí a to by jí v závěru nemělo dovolit totální pasivitu při útoku na člověka, ke kterému ji váže přátelský vztah. Osvědčený Jakub Stránský (Richard) se z úvodního pohodáře zabydlel ve druhé části hry ve dvoubarevné hysterické poloze. Možná by stálo za to najít ještě třetí barvu.

Z převážně snobských sousedů, typických pro „satelitní čtvrt“, vychází povahově nejlépe Jack v podání Daniela Volného, který vytvořil figuru se svědomím, které bohatství nedokázalo udusit a drží ji stále nad věcí. Jeho závěrečný osud však odpovídá jiným okolnostem, než typická česká kotlina nabízí. Mezi postavami, představenými Martinem Táborským, Ivanou Lebedovou, Michalem Stalmachem, Terezou Bartošovou, Martinem Valouchem a Kamilou Srubkovou není žádný Al Capone, Kmotr ani James Bond, a přesto se tak absurdně chovají. Plejádu postav dotváří Hana Vaňková, která cynickou kuplířku Zubatou vystihuje s obvyklou grácií.

Problém režie je v tom, že se děj zbytečně vleče, chybí dostatek akce a čtvrt hodina uspořeného času by inscenaci i divákům určitě prospěla. V první části hry navíc přehlušuje hudba vypjaté hádky a herci s ní vedou marný souboj. Rozhodně by měla emoce spíše podkreslovat než utápět. Premiérova podoba hry sice nestudila, ale ani nehřála a to otevírá prostor pro reprízy.

 

 

Všechno je v zahradě

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Edward Albee
  • Režie: Michal Przebinda
  • Premiéra: 19. 11. 2017

Partneři