Slezské divadlo Opava

Hra Palomy Pedrero: Anna 11. března poprvé u nás ve Slezském divadle v Opavě

Břetislav Uhlář, Deník, 7. ledna 2010

Česká premiéra pozoruhodné inscenace proběhne za přítomnosti autor

Opava/V neděli 17. ledna v 19 hodin uvede Slezské divadlo v Opavě v české premiéře inscenaci hry jedné z nejvýznamnějších španělských dramatiček Palomy Pedrero Anna 11. března (Ana el once de marzo). Slavnostní premiéra proběhne za přítomnosti autorky, která se kromě návštěvy Slezského divadla také zúčastní besedy o své tvorbě v Praze 18. Ledna v 18 hodin v Institutu Cervantes. Akce je uváděna pod názvem Paloma Pedrero. Španělská dramatička – její hlas a ruce.“

„Hra Anna 11. března vznikla bezprostředně po atentátu, který zasáhl tři stanice madridské hromadné dopravy v březnu 2004 (nálože byly umístěny v příměstských vlacích). Autorka nahlíží tuto událost očima tří žen – manželky, milenky a matky, jež spojoval jediný muž. Ten při výbuchu přišel o život. Jejich osudy se kvůli této tragické události v jediném okamžiku prolnou, stejně jako osudy dalších dvou žen. Toto velmi aktuální téma je zpracováno velmi osobní příběhy hlavních protagonistek, a proto má tak velkou sílu a potenciál přimět diváky k přemýšlení nad terorismem a nesmyslným zabíjením, o němž sice slýcháme z rádií a televize, ale jimž v obecné rovině nevěnujeme tolik pozornosti. Až do doby, dokud se osobně a velmi znatelně nedotknou každého z nás,“ říká Blanka Fišerová, dramaturgyně představení a současně autorka textu písně. Autorkou překladu je Šárka Valverde, inscenaci režíruje Jana Janěková, která už inscenovala jednu z dramatiččiných her – Noci letmých lásek. V hlavních rolích se divákům představí Hana Vaňková, Hana Briešťanská, Ludmila Štědrá a Sabina Muchová.

Výstava Ženy v Madridu

S premiérou inscenace Anna 11. března budou mít diváci možnost zhlédnout výstavu fotografií režisérky, herečky a také fotografky Jany Janěkové, která na podzim navštívila pracovně Madrid a autorku uváděné španělské hry Palomu Pedrero.

Vizitka

Autorka hry Paloma Pedrero patří nejen mezi nejvýznamnější španělské dramatičky z období znovunabyté demokracie, ale je řazena k nejprestižnějším španělským autorům divadelních her vůbec. Vystudovala sociální antropologii na Univerzitě Complutense v Madridu a jako velmi mladá zahájila hereckou kariéru v nezávislém divadle. Protože se jí nelíbily role, které měla hrát, začala psát divadelní hry. Je autorkou více než třiceti her. Získala řadu ocenění, mezi jinými cenu Tirso de Molina (1987), cenu za nejlepší autorskou hru na IV. alternativním divadelním festivalu Madridským podzim (1994) nebo hlavní cenu na XIII. festivalu současného španělského divadla v Alicante (2005).

Anna 11. března

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Pedrero Paloma
  • Režie: Jana Janěková j.h.
  • Premiéra: 17. 1. 2010

Partneři