Slezské divadlo Opava

Hra pro Opavany o Opavě

(tep), Region, 18. 9. 2018

OPAVA – Kolik kilometrů děli Opavu od Vídně? Přesně 290. To je také název hry současného ostravského dramatika Tomáše Vůjtka. Inscenace o advokátské německé rodině, která žila ve městě Troppau ještě dřív, než se stalo Opavou, bude mít světovou premiéru v neděli 23. září ve Slezském divadle v obvyklých 19 hodin.

Divadelní hra o milostných i méně láskyplných vztazích se odehrává v Opavě v roce 1912. Očima české služky, která se dožila toho, že se Troppau stalo Opavou, divák sleduje příběh o tom, jak blízko jsme měli k Vídni a jak daleko jsme se od ní vzdálili. „Rok 1912 byl idylický. Do války, o které nikdo neměl ani tušení, že by mohla přijít, zbývaly ještě dlouhé dva roky, a všichni řešili pouze to, zda budou mluvit česky nebo německy. Bohužel, právě to se jim stalo osudným. V tomto duchu text hry mapuje úskalí nacionalismu na obou stranách a ve výsledku vlastně končí až odsunem Němců po druhé světové válce,“ uvádí autor hry Tomáš Vůjtek, který se přípravě věnoval velmi pečlivě a studoval veškeré možné dostupné prameny a literaturu. A kdo ze skutečných Opavanů té doby se v inscenaci objeví? „Nikdo. Hrdinové jsou smyšlení, ale klidně by v tom roce v Opavě mohli žít, protože jejich myšlení a cítění odpovídá tornu, co jsem vyčetl z dobového tisku a jiných materiálů. O těch skutečných, konkrétních a ‚významných‘ Opavanech pouze mluví a nějakým způsobem se k nim vztahují. Pouze hrabě Larisch, který skutečně do Opavy jezdil, řeší svůj skutečný, problém, ale i to je ovlivněno autorskou fabulací,“ upřesňuje Vůjtek. Zároveň dodává, že inscenace se inspiruje skutečnými událostmi a opírá se i o historická fakta.

Dílo je psáno činohernímu divadelnímu souboru přímo „na tělo“. Režisérem je umělecký šéf Komorní scény Aréna Ivan Krejčí. Z herců se představí Sabina Muchova, Kamila Srubková, Ivana Lebedová, Tereza Bartošová, Hana Vaňková, Daniel Volný, Jakub Stránský, Martin Valouch, Michal Stalmach a Kostas Zerdaloglu.

 

290 kilometrů

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Tomáš Vůjtek
  • Režie: Ivan Krejčí
  • Premiéra: 23. 9. 2018

Partneři