Slezské divadlo Opava

Così fan tutte – Takové jsou všechny

Così fan tutte – Takové jsou všechny
 • Autor:
  Wolfgang Amadeus Mozart
 • Premiéra:
  22. 6. 2014
 • Délka představení:
  2hod. 20 min. (včetně 1 přestávky)
 • Režie:
  Jana Andělová Pletichová
 • Dirigent:
  Tomáš Hanák j.h.
 • Libreto:
  Lorenzo da Ponte
 • Překlad:
  Jaromír Nohavica
 • Scéna:
  Jaroslav Milfajt j.h.
 • Kostýmy:
  Jana Andělová Pletichová
 • Sbormistr:
  Kremena Pešakova
 • choreografie:
  Jana Andělová Pletichová

  Asistent režie:
  Marta Vaňkátová

  Korepetitoři:
  Libuše Vondráčková, Karel Mládek

Opera

Poslední premiérou operního souboru bude 22. června 2014 opera W. A. Mozarta Cosi fan tutte o sia La Scola degli Amanti – Takové jsou všechny aneb Škola milenců. Samotný název opery napovídá hlavní témata této dvouaktové opery, jejímž námětem byla údajně skutečná milostná aféra, která pohoršila a asi i pobavila císaře Josefa II. natolik, že pověřil Da Ponteho napsáním libreta, jež by čerpalo právě z této humorné až groteskní příhody. Mozart komponoval operu na zakázku především v posledním čtvrtletí roku 1789 a dokončena byla v lednu následujícího roku, kdy se ve Dvorním divadle ve Vídni také začala zkoušet. Po premiéře se uskutečnily 4 reprízy a z důvodu státního smutku za zemřelého císaře Josefa II. byla další představení až v letních měsících. Cosi fan tutte patří mezi vrcholné Mozartovy opery, ale z důvodu slabšího libreta, které bylo už po premiéře kritizováno, zůstává v počtu repríz za Donem Giovannim, Figarovou svatbou a Kouzelnou flétnou. I tak patří árie a ansámbly mezi nejlepší operní „hity“ všech dob a jejich promyšlená dramaturgie v rámci celku činí z Cosi fan tutte krásný šperk operního repertoáru.

Mozartova genialita dala této lehkovážné převlekové opeře buffa další rozměr – lyrické momenty s akcentem vážnosti. Fascinuje mě životnost tohoto nazírání. (Slyšíte o milenci schovaném ve skříni atd. – smějete se. Jste-li vy sami jedním z aktérů takové situace, tak vám do smíchu určitě není.) Mozartovo uchopení námětu je inspirací pro rozvinutí témat – relativita přísah, pokoušení věrnosti, zvědavost a hořké poznání, rozdílný pohled mužů a žen na morálku, vášeň, touhu, věky zveličovaná smyslnost žen, záměna partnerů a další. Inscenace by měla zrcadlit proměnlivé a nestálé emoce, které dávají vzniknout hravým, lehce erotickým, ale i sarkasticky úsměvným situacím s lyrikou a vážností lidské potřeby lásky a jako operní komedie by měla především pobavit.

V opeře Cosi fan tutte se dva mladíci nechají přemluvit svým starším a zkušenějším kamarádem ke zkoušce věrnosti svých partnerek. Fiktivně odplouvají za svým vojenským plukem, aby se vzápětí vrátili jako dva exotičtí frajeři a sváděli každý partnerku toho druhého. Provádějí odvážný a také neslušný i nebezpečný experiment nejen s city svých partnerek, ale také se svými vlastními. Pokoušení, pýcha a nekonečná zvědavost zamotá hlavu naprosto všem aktérům této frašky, kterou řídí jejich přítel za pomoci úplatné služebné obou
dívek.

Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756, Salzburg – 5. prosince 1791, Vídeň), hudební skladatel klasicismu, klavírní virtuos, geniální hudebník, který složil 626 děl světského i duchovního charakteru. Ve svém dětství koncertoval po celé Evropě. Když opustil pozici dvorního skladatele v Salzburgu, nenalezl již stálé placené místo. Nechtěl sloužit jako lokaj aristokratické společnosti a přál si zůstat svobodným umělcem.

Operu uvádíme v českém jazyce. Autorem básnického překladu je písničkář, textař a hudební skladatel Jaromír Nohavica, který se v roli překladatele a tvůrce nového textu libreta představil již v několika operních domech. Libreto dostalo současný jazyk, lidovější zasazení a česká jména postav, což nahrává komediální opeře buffa s nádechem dnešní doby.

Obsazení:

Partneři