Slezské divadlo Opava

Donaha!

  • Autor:
    Terrence McNally, David Yazbek
  • Premiéra:
    15. 9. 2013
  • Délka představení:
    3 hodiny (1 přestávka)
Muzikál

činohra – muzikál

Terrence McNally, David Yazbek: Donaha!

Novou sezonu zahájí činoherní soubor premiérou amerického muzikálu s lehce provokativním názvem Donaha! V Buffalu chcípl pes. Ocelárnu zavřeli a propuštěným zaměstnancům nezbývá nic jiného, než týden co týden čekat na mizivou podporu. Jerrymu hrozí, že přijde o syna, protože dluží za výživné, Dave propadá sebelítosti a prožívá manželskou krizi. Když tihle dva rozmluví dalšímu ztracenému případu – Malcolmovi – sebevraždu, vytvoří se základ party outsiderů, která se pod heslem „zoufalí muži dělají zoufalé věci“ odhodlá uspořádat striptérské vystoupení – a snad vydělat „záchranný“ balík peněz.

Motivací k napsání muzikálu byl úspěch britského filmu The Full Monty (Donaha) z roku 1997, který představil jako „hrdiny“ partu nezaměstnaných ze severoanglického průmyslového města Sheffield. Film získal čtyři oscarové nominace a byl také „přepsán“ do literární verze – kniha se pak stala následujícího roku bestsellerem. Broadwayští producenti vycítili silné téma a hned začali hledat autory, kteří by napsali muzikálovou verzi. Nabídku přijal zkušený libretista Terrence McNally (1939) a skladatel a hudební producent David Yazbek (1961). Původní námět přizpůsobili americkým reáliím. Premiéra nového díla se odehrála v San Diegu v červenci 2000, v říjnu 2000 pak také na Broadwayi, kde titul dosáhl na 800 repríz. Oba autoři muzikálu byli nominováni na Tony Award a Yazbekova hudba byla navíc oceněna Drama Desk Award. Ovšem pouť Donaha muzikálem nekončí – letos se objevila i divadelní „nemuzikálová“ verze, jejímž autorem je scénárista původního filmu Simon Beaufoy. Premiéra se konala – věrně filmu – v anglickém Sheffieldu.

Českou premiéru měl muzikál v roce 2005 a jeho kvality už prověřila řada divadel. A letos je na řadě Opava!

Na hlavní roli Jerryho Lukowského se připravuje Jakub Stránský. Jeho nejlepšího přítele Davea bude hrát Roman Slovák j. h., Malcolma Martin Valouch. Uvidíte také nové hosty: Michala Przebindu z ansámblu těšínského divadla a Luboše Ondráčka z brněnské Mahenovy činohry, kteří se budou střídat v roli Bejka. Nebude chybět Šárka Vykydalová jako Jerryho bývalá manželka, Kamila Srubková, Martin Táborský, Ivana Lebedová, Tereza Starostková, v menších rolích se objeví muzikálová herečka Markéta Švábová
j. h., Pavla Štěchová j. h. a Miroslav Neborowský j. h. Hana Vaňková zazáří jako životem i šoubyznysem zkušená pianistka, Michal Stalmach bude bezhlavě běhat po zdech a Daniel Volný možná překvapí jako profesionální striptér. Významnou postavou je v příběhu také Jerryho dospívající syn Nathan, kterého budou alternovat hned tři mladíci: Vít Hofmann, Viktor Kuzník a Jaromír Srubek.

Neodmyslitelnou složkou pravé muzikálové show je hudba. Opět se můžete těšit na živé vystoupení kapely pod pomyslnou taktovkou Richarda Mlynáře, kterého už znáte z oblíbených Sekretářek z Ostrožné. Návrh scény připravil Roman Groszmann a kostýmy Sylva Marková j. h. V překladu Pavla Dominika a úpravě, choreografii a režii Romana Groszmanna uvidíte Donaha! poprvé v neděli 15. září 2013 od 19 hodin!

Překlad: Pavel Dominik
Scéna: Roman Groszmann j. h.
Kostýmy: Sylva Marková j. h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Úprava textu, choreografie, režie: Roman Groszmann j. h.

OSOBY A OBSAZENÍ

Jerry Lukowski: Jakub Stránský
Nathan Lukowski, jeho syn: Vít Hofmann j. h., Viktor Kuzník j. h., Jaromír Srubek j. h.
Pam Lukowská: Šárka Vykydalová
Dave Bukatinski: Roman Slovák j. h.
Georgie Bukatinská, jeho manželka: Kamila Srubková
Harold Nickols: Martin Táborský
Vicki Nickolsová, jeho manželka: Ivana Lebedová
Malcolm MacGregor: Martin Valouch
Ethan Girard: Michal Stalmach
Noah (Bejk) Simmons: Michal Przebinda j. h., Lubomír Ondráček j. h.
Jeanette Burmeisterová, pianistka: Hana Vaňková
Buddy (Keno) Walsh, striptér: Daniel Volný
Reg Willoughby: Miroslav Neborowský j. h.
Estelle Genovesová, Jerryho přítelkyně: Tereza Starostková
Susan Hersheyová: Pavla Štěchová j. h.
Joanie Lishová: Markéta Švábová j. h.
Policejní seržantka: Pavla Štěchová j. h.
Teddy Slaughter, druh Pam: technika
Marty, dělník: Pavel Rohan j.h.
Exekutoři: Pavel Rohan j.h., Miroslav Neborowský j.h.
Kapela:
Jaroslav Novák (kytara)
Marek Leždík (basová kytara),
Richard Mlynář (klávesy) nebo
Petr Mlynář (klávesy)
Roman Mlynář (bicí)

Premiéra: 15. 9. 2013
Délka představení: 3 hodiny (1 přestávka)

Partneři